Seznam Talks ve spolupráci se
seznam TALKS

Ženy v útoku. Jak si stojí české fotbalistky

Nikola Drnková

Ve světě zažívá ženský fotbal rozkvět. Proč to v Česku trochu skřípe, co tu hráčkám chybí a jaké zde mají podmínky?

aside

Útočnice Franny Černá vyrůstala v Americe, kde v pěti letech odstartovala fotbalovou kariéru. Díky svým výkonům se dostala do jednoho z největších dívčích týmů v Kalifornii, do Bay Oaks. Hrála s ním jak kalifornskou, tak i národní ligu, kde si ji na závěrečném turnaji vyhlédla univerzita DePaul v Chicagu a nabídla jí profesionální smlouvu. Z univerzity přestoupila Franny v roce 2019 do pražské Slavie, kde si poprvé zahrála nejprestižnější evropskou týmovou soutěž klubů – Ligu mistryň. V minulosti byla součástí reprezentačního výběru do 19 let a díky svým výkonům ve slávistickém dresu je i součástí reprezentačního A-týmu žen. Tam nastoupila ve 24 zápasech, svůj první start si připsala během mezinárodního turnaje na Kypru v roce 2020.

Ať hráčky kopou do míče v Americe nebo na pražském Edenu, na hřišti dělají to samé. Jen za oceánem se jejich vášeň setkává se zájmem veřejnosti, zatímco u nás se na ženský fotbal stále moc nechodí. Jak ale ukazují statistiky návštěvnosti zápasů, situace se i tady pomalu mění k lepšímu. Ale navzdory tomu, že letos padl divácký rekord místní ženské fotbalové ligy, plného stadionu na Letné či v Edenu se hráčky nedočkaly. A nejspíš ještě dlouho nedočkají.

V zahraničí je ženský fotbal stejně atraktivní jako ten mužský

Poslední roky jsou pro ženský fotbal v západní Evropě příznivé. Anglickému ženskému týmu se minulý rok vyvedlo mistrovství Evropy, Euro. Zápasy na stadionech sledovaly tisíce lidí a závěrečné utkání ve Wembley domácí tým vyhrál před 87 tisíci diváky. Už dříve však ženský fotbal zaznamenal velký úspěch, když na zápas El Cláscio, tedy derby mezi Realem Madrid a FC Barcelona, a semifinále Ligy mistryň, kde se proti sobě postavila Barcelona a Wolfsburg, přišlo shodně 92 000 lidí.

Čísla z jiných evropských zemí tedy ukazují, že ženský fotbal veřejnost skutečně zajímá. Ať už kvůli tomu, že je zápas divácky atraktivní, jako tomu bylo na Euru, kdy se Anglie postavila proti Německu, nebo kvůli tomu, že byla utkání podpořena výborným marketingem.

V porovnání s Českem jsou čísla ze západní Evropy obrovským úspěchem. Na 1. ligu žen u nás totiž nejčastěji chodí jen desítky až nižší stovky lidí. Podle asistentky trenéra Slavie Blanky Pěničkové je potřeba větší propagace tohoto sportu obecně. Pomohla by mediální podpora, ale i to, kdyby se zápasy první ligy žen vysílaly v televizi. Ženský fotbal se tu hraje na špičkové úrovni, je tvrdý a má stejná pravidla jako ten mužský, který diváky přilákat umí. Problém je v tom, že o něm lidé nevědí. „To pro mě bylo zvláštní. Když jsem přijela z Ameriky a podepsala smlouvu se Slavií, zjistila jsem, že se tady svět netočí okolo fotbalu, spoustu lidí ani neví, že se tu ženský fotbal hraje,“ říká hráčka Slavie Franny Černá.

Franny Černá chce být u rozkvětu ženského fotbalu v Česku, do zahraničí se proto zatím nechystá.

Franny Černá chce být u rozkvětu ženského fotbalu v Česku, do zahraničí se proto zatím nechystá.

Franny se narodila v San Franciscu, kde pak i pár let vyrůstala. „Začala jsem v pěti letech. Nejen ženský, ale fotbal obecně je v Americe vnímaný úplně jinak. Každá malá holka si fotbal minimálně vyzkouší,“ popisuje. Začínala na dvou trénincích týdně, ale jak sama říká, šlo spíše o kopání s kamarády. Protože je soutěživá, hra ji zaujala a už u ní zůstala. Navíc jí vyhovovalo, že má kolem sebe neustále spoustu kamarádek, že vyrůstá v komunitě. „Jenže já jsem chtěla vyhrávat, takže jsem se přesouvala do lepších a pak ještě lepších klubů,“ dodává.

Díky svým výsledkům ve škole i ve fotbale poté nastoupila na DePaul University v Chicagu. „Mezi studenty jsme se dobře znali. Spolu s holkami jsme bydlely pohromadě, chodily na tréninky, jezdily na zápasy. Ty čtyři roky byly úplně skvělé, získala jsem spoustu cenných dovedností,“ vypráví.

Tři otázky pro Franny Černou

Co byste vzkázala novým generacím dívek ve fotbale?

Nebát se. Prostě to zkusit a vydržet. Dá vám to hodně. Ze začátku to bude těžké, můžete mít pocit, že nejste dost dobrá, ale jakmile se s ostatními v týmu zajedete, přijdete na to, že na tom nejste vůbec špatně, že v tom jste spolu. Ale makat stejně musíte.

Co vás motivuje zůstat hrát v Česku?

To, že tady ten fotbal teď roste. Chci u toho být.

Jakou změnu byste českému ženskému fotbalu přála?

Zní to povrchně, ale mění to hodně – více peněz. Více peněz do klubů, na reklamu, na vybavení, celkově lepší podmínky.

Na Vánoce v roce 2019 odjela za rodinou do Česka. „Věděla jsem, že na škole budu končit a přemýšlela jsem nad tím, že bych chtěla hrát v Evropě,“ říká Franny. Znala několik českých fotbalistek z reprezentace hráček do 20 let. „Česky jsem taky uměla docela dobře, takže jsem to chtěla zkusit,“ vypráví.

Povede se ženský fotbal plně profesionalizovat?

Po promoci v roce 2019 nastoupila do pražského klubu Slavia. „Najednou jsem byla o level výš, šla jsem rovnýma nohama do Ligy mistryň, to se mi předtím nestalo,“ popisuje Franny. „Ten rozdíl nebyl v tom, co jsem uměla nebo neuměla, ale právě v tom, jak odlišně je tady fotbal vnímaný,“ dodává. „V Americe byl na univerzitní tým velký rozpočet. Tady je to jinak,“ říká Franny. V Česku se většina diváků soustředí na mužský fotbal, kde se točí velké peníze. Ale do ženských fotbalových týmů takové peníze nejdou.

Vyděláváme se spoluhráčkami asi tak jednu desetinu toho, co muži.

České kluby, které jsou v Lize mistryň, se sice snaží hráčkám poskytnout co nejlepší podmínky, ale nemají na to prostředky. „V Americe ty velké peníze proudí ze sportovních asociací,“ vysvětluje Franny. „U nás se klub snaží, jak může. Ale jsou potřeba sponzoři. Jedna věc je chod týmu, vybavení, akce a druhá věc jsou honoráře,“ ty nejsou ani zdaleka takové, jaké si mnozí mohou myslet. Většina hráček Slavie má k fotbalu ještě další práci, kvůli velké vytíženosti ale většinou jen na zkrácený úvazek. „Tréninky máme pětkrát v týdnu. V sobotu pak zápasy. Do toho se přidají různá soustředění nebo turnaje. Časově je to hodně náročné,“ vypráví Franny.

Na hřišti tráví hráčky většinu dní v týdnu, přesto mají druhé zaměstnání, aby se uživily.

Na hřišti tráví hráčky většinu dní v týdnu, přesto mají druhé zaměstnání, aby se uživily.

České fotbalistky se svému sportu nemohou věnovat naplno. Mají povinnosti mimo hřiště, ať už jde o zaměstnání nebo třeba studium. To může mít negativní vliv na jejich výkony a rozvoj. Zlepšení finančního ohodnocení a podmínek pro ženský fotbal by mohlo hráčkám umožnit věnovat se tréninkům a zápasům s plným nasazením.

Slavia podporuje ženský fotbal

  • Slavia také podporuje mládež a spolupracuje s místními školami.

  • Klub se rovněž dlouhodobě snaží zvyšovat povědomí o ženském fotbale v Česku prostřednictvím akcí a aktivit pro fanoušky.

Slavia Praha a další kluby pracují na rozvoji fotbalových akademií, aby zajistily kvalitní prostředí pro hráčky. „Každý rok se klub navíc snaží o modernizaci a zajištění jak zázemí, tak finančního ohodnocení,“ vypráví Franny.