Seznam Talks ve spolupráci s
seznam TALKS

Za každou krizí se skrývá investiční příležitost, říká marketingový ředitel brokerské společnosti

Nikola Drnková

Češi už nejsou k investicím tak podezřívaví, jejich postoj se od pandemie covidu-19 změnil, říká Michael Kopta z XTB. Podle něj zvládne investování i začátečník.

aside

Michael Kopta se zajímá o investice, obchodování na burze a finanční trhy již od roku 2015, kdy absolvoval středoškolské studium na gymnáziu v Ostrově. V roce 2020 získal bakalářský titul v oboru marketing a nyní studuje inženýrský obor ekonomika a managment. Již během prvních let studia sbíral pracovní zkušenosti v oblastech tvorby obsahu, marketingu, prodeje a pojišťovnictví. Od roku 2020 zastává funkci marketingového ředitele u brokerské firmy XTB, kde se zaměřuje na rozvoj trhů v České republice, Maďarsku a na Slovensku.

Investování už dávno není doménou pouze velkých hráčů na finančním trhu. Zvládne ho každý – student i dospělý ve vyšším věku. Pokud přemýšlíte nad tím, že byste se chtěli do investování pustit, nepotřebujete mít na účtu statisíce. „Lidé mohou začít i s několika málo stokorunami,“ říká Michael Kopta, marketingový ředitel společnosti XTB. Investování může lidem pomoci vytvářet finanční rezervu a chránit tak úspory před inflací. Podle Kopty investování pomáhá rozvíjet finanční gramotnost a schopnost rozumně rozhodovat o svých volných penězích. Je však potřeba mít na paměti, že investování není bez rizika.

Existuje několik způsobů, jak investovat – od dluhopisů, akcií a podílových fondů až po alternativní investice jako například kryptoměny. Jednotlivé typy investic se však velmi liší v míře možného výnosu i rizika, které s sebou nesou. Vždy je potřeba mít na paměti, že byste neměli investovat víc peněz, než o kolik jste ochotni případně přijít. Vybranému finančnímu produktu byste měli co nejvíc rozumět, a tak správně odhadnout, jaké výhody a nevýhody má. „Rozdíly mezi jednotlivými investičními nástroji spočívají zejména v míře rizikovosti. Je důležité najít správný mix finančních nástrojů a nepodléhat iluzi, že jedinou cestou jsou ty s vysokým rizikem,“ vysvětluje Kopta.

Finanční gramotnost je základ

Mnoho chyb v investování plyne z nedostatku informací nebo z nepochopení trhu. „Edukace veřejnosti je klíčovým prvkem naší činnosti již od počátku. Naším cílem je poskytovat informace nejen našim klientům, ale také široké veřejnosti. Je v pořádku využívat ke vzdělávání různé kanály a platformy. Ať už mluvíme o podcastech, videích, článcích na internetu nebo o našem webu,“ říká Kopta.

V poslední době se navíc objevují nové formy finančního vzdělávání na sociálních sítích, jako jsou kanály youtuberů či instagramové a tiktokové účty takzvaných influencerů. „Přestože někdy může být tento termín vnímán s jistým předsudkem, mnoho z nich vykonává dobrou práci a poskytují spolehlivý obsah,“ vysvětluje Kopta.

Loňský rok podle České bankovní asociace investovalo 59 procent Čechů1. „Postoj lidí k investicím se od covidu určitě zlepšil. Je tu však znát skutečnost, že jsme postkomunistickou zemí, kde je úroveň finanční gramotnosti i chuť investovat nižší,“ říká Kopta. Svědčí o tom i to, že ke konci roku 20222 měli Češi na běžných i spořicích účtech 2,5 bilionu korun. Když chtěli peníze více zhodnotit, zakládali si hlavně penzijní připojištění či stavební spoření. Kvůli inflaci, která je i přes zmírnění v posledním roce stále vysoká, však o poměrně velkou část úspor přicházejí. „Konzervativnější investice do komodit, které jsou mezi Čechy také oblíbené, mohou být dobré v případě, že nejsou jedinou formou investice,“ upozorňuje Kopta.

Velký zisk, ale i velké riziko

Strategie aktivního investování vyžaduje kromě spousty času a energie také důkladnou analýzu trhu a odborné znalosti pro určení optimálního času nákupu a následného prodeje. „Lidé musí sami sledovat pohyb akcií a obchodovat s cílem překonat průměrné výnosy tržních indexů,“ říká Kopta s tím, že zmíněné indexy se používají ke sledování výkonnosti určitého odvětví nebo sektoru. A nemusí jít hned o rušnou burzu na Wall Street. Dnes to jde díky moderním technologiím jednodušeji z pohodlí domova. Aktivně investovat tak můžete třeba prostřednictvím mobilních aplikací akciových brokerů, jako jsou XTB, eToro nebo Revolut.

Mezi hlavní výhody aktivního investování patří větší možnost rychle reagovat prodejem a nákupem na pohyby na trhu či široká škála obchodních strategií. Aktivně spravované fondy však mají také nevýhody, například vyšší poplatky, které jsou způsobeny jejich náročnější správou. Investor také musí počítat s mnohem vyšší mírou rizika, protože chybné rozhodnutí může vést k velkým ztrátám.

Pokud člověk není znalec a nechce investování věnovat mnoho času, měl by podle Kopty zvolit jinou strategii. „Nikoho bych neodrazoval od určitého typu investování, ale pokud na to nemáte čas, tak bych neprotežoval aktivní investice a zvolil bych spíše ty pasivní,“ říká marketingový ředitel XTB.

Co by měl podle Michaela Kopty zvážit každý investor

  • Míra rizika. Investor by si měl rozmyslet svou toleranci k riziku a to, jak se bude cítit v různých investičních scénářích. Musí zvážit, jak by se cítil a reagoval v případě, že přijde o část investovaných peněz.

  • Investiční horizont. Každý investor by měl zvážit, jak dlouho plánuje držet jednotlivé finanční produkty. Základní dělení spočívá v určení si krátkodobých a dlouhodobých cílů. Mezi ty krátkodobé patří například nákup nemovitosti nebo nákladná cesta do zahraničí. Mezi ty dlouhodobé třeba zajištění na stáří. U krátkodobých cílů je vhodnější zvolit opatrnější přístup a příliš neriskovat, u těch dlouhodobých je možné vsadit na větší míru rizika, což může vést k potenciálně vyššímu zhodnocení.

Pasivní investování nikdy nebylo jednodušší, říká Kopta

Stále oblíbenější formou investic jsou pasivní fondy. Jde o strategii zaměřenou na dlouhodobé držení aktiv, například akcií burzovně obchodovaných fondů zvaných ETF. Ty kopírují výkonnost hlavních tržních indexů. A jejich výhodou je, že nevyžadují každodenní pozornost a jsou spojeny s nižšími transakčními náklady a poplatky.

Pokud investujete například formou ETF do velkého počtu akcií a dluhopisů, snižujete tak díky větší diverzifikaci riziko výrazné ztráty hodnoty celého portfolia kvůli jedné špatné investici. „Historická data ukazují, že pasivní fondy v dlouhodobém horizontu ty aktivní často překonávají v 90 až 95 procentech případů, říká Kopta.

Brokerská společnost XTB nedávno představila možnost pasivního investování pomocí takzvaných Investičních plánů. „Díky této službě si lidé mohou snadno a bez transakčních poplatků zvolit plán, a to předem navržený i vlastní. Poté do něj mohou automaticky investovat pomocí trvalého příkazu. To jim umožní dlouhodobou investici, o kterou se vůbec nemusejí starat,“ vysvětluje Kopta.

Služba je navíc s 0% transakčními poplatky až do investovaných 100 000 eur měsíčně. Jediné, co může být účtováno, je poplatek za směnu peněz, protože lidé v Česku často investují v korunách, ale indexy jsou kótované na burze obvykle v eurech nebo dolarech. I tomuto poplatku za směnu se však dá vyhnout s tím, že si otevřete účet rovnou v dolarech či eurech.

Pro nové investory, kteří chtějí začít s pasivním investováním, nabízí broker XTB možnost využít již připravené Investiční plány či si zvolit vlastní.

  • Na českém trhu působí více než 15 let

  • Řešení vhodné pro začátečníky

  • Lokální zastoupení a podpora v češtině

  • Intuitivní a přehledná investiční aplikace

  • Nulové transakční poplatky při investování *

  • Možnost pasivního a automatického investování

* Při měsíčním objemu do 100 000 EUR. Všechny transakce nad tento limit jsou zpoplatněny drobným poplatkem 0,2 % (minimálně 10 eur).