Seznam Talks ve spolupráci s
seznam TALKS

Vidí to, co nikdo jiný. Senzory české firmy chrání astronauty i satelity NASA a dokážou zobrazit tu nejčernější tmu

Jiří Blatný

V Česku vznikají speciální částicové kamery, které umějí zachytit různé druhy záření detailněji než cokoli jiného na světě. Používá je vesmírná agentura NASA, využití mají i v medicíně nebo při zkoumání pravosti uměleckých děl.

aside1

Jan Sohar
ředitel a spoluzakladatel firmy Advacam

aside2

Jan Jakůbek
vědecký ředitel a spoluzakladatel Advacamu

Pod švýcarsko-francouzskou hranicí nedaleko Ženevy se nachází Velký hadronový urychlovač centra pro jaderný výzkum CERN. Tam vznikla technologie, která měla původně jediný úkol: zachytit stopy po srážkách extrémně malých a těžko pozorovatelných částic. Vědci, kteří ji vyvíjeli, si ale uvědomili, že má potenciál i mimo experimentální fyziku.

Byli mezi nimi i lidé z pražského ČVUT, a právě díky nim dnes podobná technologie chrání astronauty a satelity NASA před vesmírným zářením, odhaluje okem neviditelné vady v průmyslových součástkách, zpřesňuje ozařování nádorů a rozeznává padělky uměleckých děl od originálů. To vše totiž zvládnou radiační detektory pražské firmy Advacam.

Když člověk drží takový detektor v ruce, může mu připadat jako větší USB flash disk. „Je to speciální typ kamery,“ upřesňuje Jan Jakůbek, spoluzakladatel Advacamu a vědec, který se podílel na vývoji původní technologie v CERN. Hlavní roli v přístroji hraje malý čip. V porovnání s průměrnou kamerou mobilního telefonu obsahuje více než tisícinásobek tranzistorů, základních stavebních kamenů moderní elektroniky.

Detektory od Advacamu díky tomu mají extrémně vysoké rozlišení. Jsou tak citlivé, že umějí zachytit základní částice záření – například fotony. Světovým unikátem je detail, v jakém mohou detektory fotony pozorovat. „Dokážeme říct nejen to, že částice na detektor dopadla, ale i jaký typ to byl, s jakou energií a odkud přiletěla,“ vysvětluje Jakůbek.

Schopnost detailního rozlišení se hodí pro různá použití. Podle Jana Sohara, druhého ze dvojice spoluzakladatelů Advacamu, ve firmě díky zákazníkům stále objevují nová uplatnění své technologie. Jednou z osvědčených aplikací je měření radiace ve vesmíru. „V takovém prostředí je směs různého záření a každá dělá s člověkem a technikou něco jiného,“ říká Jakůbek. Zatímco některé částice jsou neškodné, jiné mohou člověku vážně ublížit nebo způsobit poruchu palubních systémů.

Dva tisíce odstínů šedi

Když běžný fotoaparát vyfotí černočernou tmu, ve skutečnosti ji nikdy nezachytí úplně. I se zakrytou čočkou je na výsledném snímku šum – světlé tečky, sloupce nebo různé struktury. Detektory od Advacamu ale mají díky digitálnímu principu měření absolutně nulový šum. Pokud do senzoru po celou dobu nedopadne žádná částice, výsledkem bude naprosto čistá černá.

„Jsme vlastně jediní, kdo umí opravdu vyfotit tmu – a vědět, že to je tma,“ říká Jan Jakůbek. Zatímco lidské oko rozpozná zhruba stovku odstínů šedi, detektory Advacamu jich zvládnou až dvě tisícovky.

Vesmírné agentury, jako je americká NASA nebo evropská ESA, se při misích mimo zemskou atmosféru snaží své astronauty i přístroje před škodlivým zářením chránit. A v Advacamu věděli, že by s tím raketovým inženýrům mohli pomoct. Dostat k nim však vlastní výrobek, to je proces plný přísných regulí a komplikovaného schvalování.

Česká firma si s tím ale poradila po svém. Jejím detektorům do vesmíru pomohla malá lest. „Spolupracovali jsme s americkým profesorem z Houstonské univerzity, který zná jednoho astronauta,“ naznačují zápletku zakladatelé Advacamu a pokračují: „Protože je náš detektor tak malý, prostě mu ho před startem jedné ruské zásobovací lodi ke stanici ISS přibalili do osobních věcí,“ smějí se.

Při sluneční erupci přiletí rychlé záření, které není nebezpečné. Pak dorazí to pomalejší a škodlivější a za ním to ještě horší.

Jan Jakůbek, vědecký ředitel Advacamu

Neortodoxní vesmírná mise se vyplatila. Detektor se na Mezinárodní vesmírné stanici osvědčil a automaticky tak získal uznání, kterému se ve vesmírné branži anglicky říká Space Heritage. Díky této pomyslné nálepce nemusely senzory pražské firmy procházet přísnými testy, aby získaly oficiální certifikaci. Následovaly první objednávky od NASA, které Advacam ke dnešku dodal desítky detektorů.

O společnosti Advacam

Českou firmu Advacam založili v roce 2013 vědec Jan Jakůbek a podnikatel Jan Sohar jako spin-off projekt z pražského ČVUT. Vyvíjí a vyrábí špičkové radiační detektory různých typů. Firma má aktuálně okolo 50 zaměstnanců a její obrat v letošním roce činil zhruba 150 milionů korun.

Působí v různých odvětvích prostřednictvím několika dceřiných firem – AdvaScope se zaměřuje na elektronovou mikroskopii, Radalytica na nedestruktivní testování materiálů a InsightArt na ověřování pravosti a restaurování uměleckých děl.

Díky popsaným schopnostem umí senzory od Advacamu nejen pasivně přihlížet, ale jako jediná technologie na světě i aktivně předpovídat vesmírné počasí. „Víme, že při sluneční erupci jako první přiletí rychlé záření, které není nebezpečné. Pak ale dorazí to pomalejší a škodlivější a za ním to ještě horší,“ vysvětluje Jakůbek. Přístroj upozorní, že se z konkrétního směru blíží nebezpečí, lidé se schovají a satelit může obsluha na Zemi zase na chvíli vypnout, aby zachránila techniku.

Zpátky na zem

To, co ve vesmíru chrání astronauty a elektroniku, má využití i v pozemských podmínkách – třeba při léčbě rakoviny. Jeden z aktuálních projektů Advacamu momentálně probíhá v Německu, kde detektor v rámci klinické studie pomáhá zpřesňovat ozařování nádorů mozku. „Během několikatýdenní léčby se totiž mohou podmínky v těle pacienta měnit – nádor se zmenší, okolní tkáně natečou,“ říká Jan Sohar.

To vše může ovlivnit přesnost zásahu. Detektory od Advacamu proto sledují průlet částic záření hlavou pacienta. Lékaři tak dokážou poznat, jestli paprsek míří přesně tam, kam má – nebo jestli je třeba jej lépe zacílit. Tím lze zabránit nežádoucím účinkům radioterapie mozku, jako je poškození paměti nebo zraku. V klinické studii, která zahrnovala přes dvě desítky pacientů, bylo nutné u třetiny z nich ozařování upravit. Přístroj tak má potenciál pomoci tomu, aby terapie byla přesnější, šetrnější a opravdu cílená, dodává vědec.

Se širokou škálou různého použití má Advacam i poměrně velkou nabídku různých detektorů. Liší se výkonem, velikostí i cenou. U zjednodušené varianty detektoru, který firma dodává vysokoškolským studentům, je cenovka 40 tisíc korun. Jeden z menších detektorů určený pro použití ve vesmíru vyjde na 20 tisíc eur, tedy zhruba půl milionu korun. Ty největší přístroje stojí až 300 tisíc eur, v přepočtu 7,5 milionu korun.

Takové senzory využívají zejména průmysloví klienti Advacamu typicky k takzvanému nedestruktivnímu testování materiálů – tedy tam, kde je potřeba odhalit skryté vady v materiálech nebo hotových součástkách bez toho, aby bylo nutné výrobek rozebírat nebo jinak narušovat.

„Spolupracujeme v tomto ohledu třeba s americkým Boeingem nebo japonskou Hondou,“ říká Jan Sohar s tím, že firmy díky detektorům odhalují drobné defekty třeba v hliníkových odlitcích podvozků aut nebo v kompozitních dílech letadel. „Když se zahřeje kov, změní se jeho struktura, a tím i vlastnosti jako pevnost nebo pružnost. Naše zařízení to umí přesně zobrazit. Takže výrobci vědí, co jejich materiál snese,“ dodává Jakůbek.

Rozezná pravý obraz od padělku

Jedna z dceřiných firem Advacamu, InsightArt, využívá detektory záření při restaurování nebo zkoumání pravosti uměleckých děl. Dokáže neinvazivně nahlédnout pod povrch malby a vytvořit podrobný rentgenový obraz. Na základě energetického spektra jednotlivých pixelů lze přesně určit použité materiály a vrstvy. Technologie tak například pomáhá rozlišit originál od padělku bez jediné kapky chemikálie nebo poškození plátna.

Ještě nedávno mířilo přes 90 procent přístrojů od Advacamu do zahraničí. V posledních letech ale znatelně narostl odbyt v Česku. „Část vyrobených senzorů už nějakou dobu putuje do Brna. Město je bez přehánění celosvětovým centrem elektronové mikroskopie a tamní firmy naše detektory zasazují do svých mikroskopů,“ vysvětluje Sohar. Dodává, že se ale ani tak senzory v Česku dlouho nezdrží. Velká část elektronových mikroskopů – přístrojů pro pozorování virů, bakterií nebo nanomateriálů – se totiž vyváží do světa.

Právě elektronová mikroskopie aktuálně zajišťuje největší část z ročního obratu Advacamu, který je podle Sohara zhruba 150 milionů korun. Za ní následuje těžký průmysl a věda. Vesmír v porovnání s ostatním užitím aktuálně nepředstavuje tak velké odbytiště. To se ale v budoucnu může změnit.

„Vzhledem k tomu, že se lety do vesmíru v posledních letech stále více komercializují, vidíme v této oblasti velký potenciál,“ vysvětluje Sohar. Do karet Advacamu kromě příznivého trendu hraje i prostý fakt, že ve svých schopnostech pro vesmírné použití jeho detektory ve světě jednoduše nemají konkurenci.

Podle spoluzakladatelů pražské firmy by tím pádem dávalo smysl, kdyby pražská firma vedle vesmírných agentur začala v dohledné době spolupracovat i se soukromými vesmírnými společnostmi, jako jsou SpaceX Elona Muska nebo Blue Origin zakladatele Amazonu Jeffa Bezose a další.

Prosadit se u soukromých firem může být navíc v některých ohledech jednodušší než u agentur jako NASA nebo ESA. V Advacamu to ilustrují úsměvnou historkou z jednání se SpaceX. Kvůli bezpečnosti mají detektory dodávané pro vládní vesmírné agentury speciální typ konektoru. „Když jsme ale jednali se SpaceX o tom, jaký speciální konektor používají, jak to chtějí mít zabezpečené a tak dále, řekli nám jen: To neřešte. Dejte tam normální USB,“ říká Jakůbek.

Roadshow pro #silnější budoucnost

    Česká spořitelna na oslavu svých 200. narozenin přichystala roadshow pro #silnější budoucnost. Výstava o českých inovacích představí vědecko-technické obory a projekty, ve kterých jsou Češi světovými lídry. Jedním z nich je i firma ADVACAM. Připravte se na příběhy, které dokazují, že je Česko nejen zemí tradic, ale také inovací.