Velký solární boom Česko teprve čeká, předpovídá šéf Schliegeru. Už teď ale chybí technici na montáž i servis panelů
Zájem o fotovoltaiku stále roste. Po rodinných domech přijdou na řadu veřejné budovy. Firma Schlieger je na příval zakázek připravená. Na skladě má materiál za 1,5 miliardy korun a zanedlouho otevře nové školicí centrum.
Schlieger je rodinná firma, která funguje od roku 2010 a dnes patří k lídrům českého trhu s fotovoltaikou. Jejím provozním ředitelem je Pavel Matějovič. Ve firmě prošel řadou manažerských pozic a vybudoval pět interních oddělení. První manažerské zkušenosti nasbíral ve společnosti Geus Okna, kde ho začalo bavit vedení lidí a hledání nových příležitostí. Firma má za sebou více než deset tisíc dokončených instalací, vyvíjí vlastní tepelná čerpadla a věnuje se školení pro techniky na montáž i servis solárních panelů či tepelných čerpadel. Provozuje vlastní velkoobchod a v Česku je jedním z hlavních dodavatelů baterií a střídačů pro fotovoltaické elektrárny značky Sofar Solar. V call centru firmy se o problémy zákazníků stará dvacetičlenný tým.
Zdražování energií v loňském roce a možnost získat státní dotace způsobily masivní nárůst zájmu o fotovoltaiku. Montážním firmám se ale zvýšený zájem nedařilo zvládat a zákazníci tak často museli na dokončení zakázky čekat dlouhé měsíce. Chyběli jim pracovníci i komponenty. S nedostatkem zaměstnanců se potýkal i největší dodavatel solárních elektráren a tepelných čerpadel v Česku, firma Schlieger. Ta má v současnosti za sebou více než deset tisíc dokončených zakázek.
Na střechu rodinného domu zvládne fotovoltaiku instalovat dvou až tříčlenný tým.
Dodání fotovoltaiky zkrátili na půl roku
V Česku chybí technici na montáž a servis solárních panelů. „Je tady hodně vyučených elektrikářů, ale nemají specializaci na fotovoltaiku,“ říká Pavel Matějovič, provozní ředitel společnosti Schlieger. V loňském roce firma zaznamenala čtyřnásobný nárůst poptávky, doba instalace se však prodloužila na jedenáct měsíců, a to právě kvůli nedostatku montážníků.
Schlieger proto loni začal poskytovat odborné školení v oblasti fotovoltaiky a tepelných čerpadel. „V Čechách nefunguje žádný zaškolovací systém, který by elektrikáře učil, jak ve fotovoltaice pracovat. Rozhodli jsme se proto jít vlastní cestou a vyučit si ty lidi sami,“ říká Matějovič.
Fotovoltaika se na českých školách nevyučuje. Máme vyučené elektrikáře, kteří ale s fotovoltaikou nemají žádnou zkušenost.
Schlieger během jednoho měsíce proškolí zhruba 60 lidí. Ve firmě díky tomu měsíčně přibývá dvacet montážních týmů o dvou až třech lidech, což pomáhá zkrátit dobu trvání zakázky. „Lhůta pro dokončení fotovoltaiky je teď u nás šest měsíců, zatímco průměr na trhu je delší,“ doplňuje Matějovič.
Školicí centrum otevře dveře i dalším firmám
Schlieger zatím vzdělává montážní a servisní techniky jen pro vlastní účely, v nejbližších týdnech ale chystá otevřít moderní školicí centrum v Čestlicích. Tam budou moci posílat své zaměstnance na proškolení i další firmy z oboru. Do budoucna plánuje pořádat kurzy také v němčině nebo polštině. S nedostatkem specialistů se podle Matějoviče potýká celá Evropa.
Elektrikáři a topenáři jsou během školení, na jehož konci získávají certifikát, provedeni celým procesem instalace až po servis solárních panelů či tepelných čerpadel. „Délka kurzu bude individuální, záleží na zdatnosti daného člověka, ale odhadem to bude mezi jedním až třemi dny,“ upřesňuje Matějovič.
Pomoc pro rodiny pracovníků z Ukrajiny
Firma během minulého roku výrazně posílila svou pozici na trhu. Zatímco v roce 2021 pro ni pracovalo 14 montážních týmů, dnes už jich je 120. Schlieger si stále drží rodinnou firemní kulturu. „Máme skvělé vztahy a funguje to. Lidi jsou rádi, že pro nás mohou pracovat, a my jsme rádi, že práci pro nás odvádějí tak kvalitně a občas dělají věci navíc,“ vysvětluje Matějovič. Dodává, že když má některý ze zaměstnanců problém, vždy může přijít za vedením, které se mu snaží pomoci.
Firma koupila hotel Slunce, ve kterém dnes žije 150 žen a dětí z Ukrajiny.
To se stalo třeba loni po vpádu Ruska na Ukrajinu, kdy montážníci původem z napadené země měli obavy o své rodiny. „Velká část jich odjela bojovat na frontu a pro ženy s dětmi, které ze země odešly, jsme v Havlíčkově Brodě jako firma koupili hotel. Naši zaměstnanci tak mají jistotu, že aspoň jejich rodiny jsou v bezpečí a mají se kam vrátit,“ říká Matějovič. V hotelu je dnes ubytováno 150 žen a dětí.
Česko v solárech zaostává
Ten největší rozmach fotovoltaiky Matějovič teprve očekává. „Proinstalovanost fotovoltaikou je u nás okolo čtyř procent, kdežto třeba v Polsku je to 16 procent,“ říká. Od ledna ale v Česku platí novela zákona, která zjednodušila podmínky pro instalaci větších fotovoltaik až do výkonu 50 kW. Do té doby platilo, že nad 10 kW musel mít žadatel licenci od Energetického regulačního úřadu. „Ačkoliv lidem možná připadá, že ten boom už je, myslím, že tohle je jen začátek. Teď přijdou na řadu školy a veřejné budovy a bude se pokračovat s rodinnými domy,“ doplňuje Matějovič.
Na skladě máme materiál za 1,5 miliardy korun.
Firma věří, že je na solární boom připravená. „Na skladě máme zásoby na několik měsíců dopředu v hodnotě 1,5 miliardy korun, takže jsme předzásobení na všechny zakázky, které jsme podepsali,“ říká Matějovič. Díky této strategii, kterou Schlieger drží dlouhodobě, nemusel nikdy řešit problém s nedostatkem součástek či materiálu, například kvůli výpadku dodávek čipů.
E-shop, stadiony i výzkumné středisko
Byznys firmy Schlieger nestojí jen na instalování solárních panelů na rodinné domy. „Založili jsme novou divizi pro fotovoltaiku na stadiony, školy a další veřejné budovy, a také velkoobchod pro prodej komponentů určených i menším živnostníkům, kteří dělají třeba tři čtyři zakázky měsíčně. Dokážeme jim sestavit celý balíček včetně háků a kabelů potřebných pro instalaci,“ upřesňuje Matějovič. Společnost Schlieger navíc vyvíjí vlastní tepelná čerpadla a v budově školicího centra v Čestlicích plánuje otevřít i výzkumné středisko.
Největší problém je připojení k distribuční síti
Vedle nedostatku montážníků a materiálu je při instalaci fotovoltaiky úskalím také nedostatečná kapacita distribuční sítě. To způsobuje, že na některých místech je problém do ní solární panely připojit. Stává se tak, že lidé mají na střeše fotovoltaiku, do které investovali stovky tisíc korun, ale nemohou ji využívat a nemají nárok na peníze od státu.
Aby zákazníci byli o všech termínech a postupu zakázky informováni, založil Schlieger takzvané verifikační oddělení. Když například obchodní zástupce podepíše smlouvu v místě, kde v té době není možné připojit fotovoltaiku k síti, verifikační oddělení klientovi zavolá a ověří informaci, že zákazník ví, že může být připojený třeba až za rok.
Díky verifikačnímu oddělení se nám nestává, že bychom měli nové klienty nespokojené kvůli tomu, že nejsou dostatečně informovaní.
„Pro nové klienty teď máme i rozcestník, ve kterém mají detailně rozepsáno, jak a kdy bude u nich realizace zakázky probíhat,“ říká Matějovič. Díky tomu od začátku vědí, v jakém termínu se podepíše smlouva, proběhne montáž panelů, připojení k síti nebo vyplacení dotace.
Firma Schlieger věří, že komunikace se zákazníky je v byznysu nejdůležitější. A to nejen během realizace zakázky, ale také několik let po jejím dokončení. „Máme za sebou třináct let zkušeností a víme, že ten proces je opravdu dlouhý. Musí se počítat i s následným servisem. Když má zákazník za pár let nějaký problém, musí se mít kam dovolat. Jenže to většina firem dnes vůbec neřeší, protože vznikly v minulém roce nebo před pár měsíci,“ dodává Matějovič. Firma podle něj dokáže vyřešit 80 procent servisních problémů po telefonu.
Přejděte na energii ze slunce s firmou Schlieger
13 let zkušeností s instalací fotovoltaiky a tepelných čerpadel
Více než 10 000 dokončených realizací
Nadstandardní záruka až na 30 let