Seznam Talks ve spolupráci s
seznam TALKS

V české přírodě už je tolik lidí, že některá zvířata ve dne během letních měsíců nevycházejí

Izabela Nováková

Jelen evropský, jedno z našich největších divokých zvířat, žije během turistické sezony jinak než po zbytek roku. Příčinou je to, že v oblíbených lokalitách se pohybuje daleko více lidí než dříve. Několik návštěvníků mu život nenaruší, před houfy turistů ale nemá kam utéct.

aside

Ondřej Vítek více než dvacet let působí jako krajinný ekolog v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR. Věnuje se hlavně rekreaci a sportům v chráněných územích. To znamená, že dohlíží na to, aby tam nedošlo k turistickému přetížení, a hledá řešení, jak nežádoucí projevy návštěvnosti zmírnit. To se podařilo například provozovateli výletního okruhu v Adršpašských skalách, kde hodinové limity a rozdílné ceny vstupného zmírnily nápory turistů a rozprostřely je do celého dne. Věnuje se také koordinaci stráže přírody a práci s návštěvníky, kterým radí, jak se chovat k přírodě ohleduplně. Zároveň je zakladatelem projektu Malý strážce, jehož cílem je přírodě ulevit od negativních dopadů lidské činnosti. Sám ve volném čase coby dobrovolný strážce přírody a značkař Klubu českých turistů do terénu také vyráží. Odstraňuje například spadlé větve z cest nebo síťky po lojových koulích, do nichž se ptáci mohou zamotat.

Kdyby patřil k těm, kteří žijí v klidném lese na jihu Čech, může se pást a procházet krajinou. Jelikož jsou jeho domovem Krkonoše, v letních dnech spí a ukrývá se v houští. Zdejší jeleni se v turistické sezoně probouzejí až za soumraku, kdy se okolní krajina vylidní. S příchodem podzimu se pak vracejí ke svému přirozenému způsobu života, tedy že v noci spí a přes den hledají potravu.

Zatímco jeleni se davům turistů dokázali přizpůsobit, řada jiných druhů zvířat rušná místa opouští nebo jejich populace výrazně klesá. Příkladem takového zvířete je tetřev hlušec. Dříve hojný lesní pták je dnes na pokraji vyhynutí. „Tetřev je pro ochranáře symbolem omezování vstupu návštěvníků. Víme o nich, že jsou extrémně plaší, citliví a nesnášejí jakékoli rušení. Trend jejich vymírání už se nám ale nedaří zvrátit,“ vysvětluje Ondřej Vítek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Je také jedním z odborníků, které společnost E.ON oslovila pro projekt Turistika beze stop. Cílem je motivovat výletníky k tomu, aby cestovali s ohledem na krajinu i obyvatele turisticky vytížených lokalit. Mezi taková místa podle něj patří kromě Krkonoš také Adršpašské skály nebo Český ráj.

Každý náš krok má na přírodu dopad

Nedělat hluk, neodhazovat odpadky nebo netrhat vzácné rostliny. Většina z nás tuší, že právě tohle jsou základní pravidla, která by se v přírodě měla dodržovat. Málokdo ale ví, jaké dopady má na přírodu jejich porušování. Vítek důsledky našeho chování přibližuje na příkladu vzácných sokolů stěhovavých a hluku výletníků. V Česku je zhruba jen sto hnízdících párů sokolů. Svá hnízda obvykle staví na skalních stěnách. Jenže právě nad těmito místy bývají turistické vyhlídky či trasy.

Ztratit celé hnízdo vzácných sokolů jen kvůli jednomu zahalekání na vyhlídce je opravdu velká škoda.

„Pokud jdete pod hnízdem a koukáte na ně dalekohledem, tak jsou sokolové sice ve střehu, ale stále mají pocit bezpečí,“ vysvětluje Vítek. Problém nastává ve chvíli, kdy se ozve hluk nad hnízdem. Například když se z vyhlídky nad nimi ozve křik. „K vylíhnutým mláďatům už má samice jiný vztah a neopustí je kvůli takové prkotině. Ale dokud jen sedí na vejcích, tak hluk nad hnízdem bere jako ohrožení. A pak prostě odletí a nechá tam ty vejce zastydnout,“ dodává Vítek.

Závody v lesích představují pro zvířata stejný stres jako silvestr

U divokých zvířat Vítek s kolegy vypozorovali, že pokud se něco děje pravidelně, dokážou si zvyknout a přizpůsobit se. Pro volně žijící živočichy mnohem větší nebezpečí představují nárazové akce, kterých se účastní více lidí. „Třeba takový hromadný běh v Beskydech je pro zvířata něco podobného jako ohňostroje na silvestra. Nechápou, co se děje, a mají pocit, že přišel konec světa.“

V jedné lahvi zahynou i stovky brouků

Ne každý si uvědomuje, že jakákoli odhozená věc v lese může pro zvířata představovat smrtelnou past. „Typickým příkladem jsou brouci, kteří lezou do lahví. Buď se utopí ve zbytku nápoje, nebo se nedostanou ven po hladkých stěnách,“ vysvětluje Vítek. Mrtví brouci pak přilákají další druhy hmyzu, které v přírodě fungují jako takzvaní rozkladači. Ti rozkládají mrtvá těla rostlin i živočichů. Jenže i oni nakonec v lahvi uvíznou.

„Lahve v lese jsou úplná pohřebiště. Nejde ale jen o hmyz. Kolegové se například setkali s tím, že v otvoru plechovky našli zaseknutou ještěrku. Snažila se něco najít, ale už se nedostala ven,“ dodává s tím, že zahozená plenka nebo triko zase přírodě uškodí tím, že pod látkou nevyrostou žádné rostliny ani houby.

Pozor, kořen!

Hojné počty výletníků v přírodě mohou škodit i stromům. Vytrvalé sešlapování totiž způsobí, že se půda zhutní a pak obsahuje méně vzduchu, čímž stromy trpí. Během vlhkého počasí bychom podle Vítka neměli šlapat po rostlinách. „Každý druh je na to citlivý jinak. Například borůvčí je odolné, ale na lišejník někdy stačí vkročit jednou a zahyne,“ upřesňuje. Ideální je proto chodit jen po pěšinách, kde nehrozí, že poškodíme vzácné či citlivé druhy porostu.

Skalní město Hruboskalsko v Českém ráji

Skalní město Hruboskalsko v Českém ráji

Nezanechat po sobě stopu

Ohleduplnost k přírodě během výletu nespočívá jen v nedělání hluku a neodhazování odpadků. Podle Vítka se zapomíná na extrémně důležité téma, které se týká všech turistů. Při pobytu v přírodě je důležité přemýšlet i nad tím, kam si odskočit v případě, že potřebujeme na toaletu. Lidské výkaly totiž obsahují velké množství živin, což může narušit celý ekosystém tam, kde je prostředí na živiny přirozeně chudé.

Patrné je to například v pískovcových oblastech. Mezi takové lokality patří Hruboskalsko v Českém ráji. „Je tu pár míst, kam lidé pravidelně chodí na záchod a zásadně to změnilo charakter zdejšího prostředí. Najednou je v půdě nadbytek živin a rostou tu úplně jiné kytky, než které by se tu vyskytovaly přirozeně,“ vysvětluje Vítek. Současně upozorňuje na to, že může dojít k přenosu nemocí z lidí na zvířata. Zatímco lidé se chrání, aby se od zvířat nenakazili nemocemi, zvířata tyto návyky nemají. „Pro ně nese exkrement naopak nějakou zajímavou informaci o dalších jedincích, kteří se pohybují u nich doma, a tak ho chtějí prozkoumat.“

Vítek proto všem návštěvníkům přírody doporučuje skladnou a lehkou toaletní lopatku. „Stačí si s ní vyhrabat jamku, udělat do ní potřebu a zase to po sobě zahrnout zeminou. Takhle se k tomu nedostanou zvířata, u kterých přenos chorob hrozí,“ vysvětluje. Důležité je nepoužívat vlhčené ubrousky a vyhrabat jamku, která je alespoň 15 centimetrů hluboká a minimálně 50 metrů daleko od vody.

Idylická scenérie Čertova jezera bez davů turistů. Toto ledovcové jezero je extrémně chudé na živiny a davy návštěvníků, kteří si u břehu osvěžují nohy a krmí kachny, tak zásadně mění kvalitu vody

Idylická scenérie Čertova jezera bez davů turistů. Toto ledovcové jezero je extrémně chudé na živiny a davy návštěvníků, kteří si u břehu osvěžují nohy a krmí kachny, tak zásadně mění kvalitu vody

Nejsme jediní návštěvníci přírody

Neohleduplnost turistů se nejvíce ukazuje na známých a rušných místech. Ta nejoblíbenější jsou obzvlášť zničená. Vítek jako příklad uvádí Čertovo jezero na Šumavě, které ročně navštíví desítky tisíc lidí. „Ve chvíli, kdy se u břehu během hodiny vystřídá až dvě stě lidí, každý třetí si v jezeru smočí nohy a každý pátý hodí jídlo kachnám zákazům navzdory, tak to může mít obrovský vliv,“ vysvětluje. Ve vodě zůstanou zbytky potravy a ptáci se na jezero naučí létat pravidelně. Jejich výkaly pak způsobí změny v celém ekosystému. „Přírodu v podobě, jaké ji máme, můžeme zachovat jen tak, že buď do ní budeme chodit méně, nebo změníme svoje chování,“ dodává.

Běžným argumentem u zákazu koupání je: Co způsobím tím, že si tam opláchnu nohy? Prakticky nic. Ale já tam nejsem sám. A to je ten problém.

Může se zdát, že v přírodě se odehrávají příliš velké změny, které se nedají ovlivnit, ale často tomu tak není. Každý ohleduplný turista pomáhá přírodě. I proto E.ON na jaře spustil nový projekt s názvem Turistika beze stop. Firma oslovila více než desítku odborníků a osobností, pro něž je cestovní ruch jejich živobytím a snaží se řešit jeho dopady přímo v terénu. Na základě rozhovorů s nimi pak vzniklo desatero tipů, které přibližuje, jak cestovat ohleduplně k přírodě.

Projekt Turistika beze stop návštěvníkům ukazuje, jak se při výletech chovat, aby naše kulturní i přírodní dědictví zůstalo zachované pro další generace.

  • Deset zásad výletníka beze stop vysvětluje, jak se na výletech chovat ohleduplně.

  • Pod značkou Turistika beze stop doposud vzniklo devět nových turistických tras.

  • Každou trasu představuje speciální díl na internetové televizi DVTV.