Seznam Talks ve spolupráci s
seznam TALKS

Umí postavit vodní areál pro tučňáky i kavárnu s jezírkem. Lidé za námi na Olomoucko jezdí z druhého konce Česka i ze Slovenska, říká majitel jezírkářské firmy

Lucie Dandová

Radek Banat už dvacet let staví jezírka na klíč a radí lidem, kteří si jezírko chtějí vybudovat sami. A kromě toho je také inovátor. Aby jezírka měla čistou vodu a dalo se v nich bezpečně koupat, vymyslel speciální šachtu na čerpadlo.

aside

Radek Banat pracoval od svých dvaceti let jako stavař. Montoval sádrokartony, stavěl koupelny či pokládal podlahy. V roce 2003 se rozhodl své dosavadní zaměstnání po sedmi letech opustit a přeměnit svou dlouholetou zálibu v podnikání. O tři roky později založil společnost Jezírka Banat, která staví zahradní jezírka na klíč a kutilům nabízí veškerý sortiment, který potřebují k tomu, aby si jezírko postavili sami. Ve firmě pracuje také jeho manželka Helena, která se stará o marketing a obchod. Společně podnikají pracovní cesty. Inspiraci čerpají v Evropě, Americe, ale i v Asii. Nyní v Olomouci budují unikátní kavárnu s jezírkem.

Už jako malého ho fascinovala voda. Se svým otcem chodil rybařit, věnoval se akvaristice, staral se o rybičky, pulce i vodní rostliny. V zavařovacích sklenicích dokonce choval vodní šneky. Své první jezírko postavil u rodičů na zahradě. „Neustále jsem se ho snažil zdokonalovat. Bylo krásné, ale voda nebyla čistá, tak jsem začal zjišťovat proč,“ vzpomíná Radek Banat. V Česku v té době nebyl o jezírkách dostatek informací, hledal proto řešení v zahraničí. Po několika pokusech se mu nakonec podařilo problém odstranit. „Od té chvíle to začalo nabírat na obrátkách. Jezírka ode mě začali chtít postavit známí a po nich i jejich známí,“ popisuje. V roce 2003 byla po Radkových službách tak vysoká poptávka, že se rozhodl opustit stavařinu a začal se zahradním jezírkům věnovat naplno jako živnostník.

Jezírko postavil i pro vydry a tučňáky

Firmu Jezírka Banat založil v roce 2006. Tehdy přijal i první zaměstnance, se kterými už téměř dvacet let staví jezírka na klíč, ale také radí lidem, jak si je postavit vlastními silami. Tato varianta u Čechů podle Radka Banata vede. „Česko je rájem kutilů a lidé si velice často chtějí udělat jezírko po svém. My jim nabídneme pomocnou ruku a poradíme jim s těmi těžšími kroky, třeba s montáží filtračního systému nebo pokládkou fólie,“ popisuje. Firma má zkušenost i s většími zakázkami. Ve zlínské zoologické zahradě postavila vodní areály pro vydry a tučňáky, v té vyškovské zoo zase pro vodní drůbež a v Novém Jičíně přebudovala staré letní kino na odpočinkovou zónu s jezírkem.

Firma vznikla z ničeho. Já jsem pyšný na to, že jsem ji dokázal rozjet úplně sám. A jsem vděčný za to, že mě práce stále baví, rozrůstáme se a máme velké vize do budoucna,

říká Radek Banat, majitel firmy Jezírka Banat

První kamenná prodejna měla sto metrů čtverečních, to ale brzy přestalo stačit. Firma se pak musela několikrát stěhovat do větších prostor. Nyní sídlí v Hněvotíně u Olomouce, v místě, kde se původně nacházel vepřín. Zdejší areál má takřka deset tisíc metrů čtverečních, což je zhruba plocha Staroměstského náměstí v Praze.

Hněvotínský areál je něco jako venkovní showroom. Zákazníci si tam mohou prohlédnout ukázková jezírka, potůčky a další vodní prvky do zahrady nebo si v prodejně nakoupit potřebné vybavení pro stavbu jezírek a jejich údržbu. Například již hotová jezírka z plastu, fólie, čerpadla, filtry nebo speciální vodní vysavače. Pořídit si mohou i ryby, rostliny, sošky a další doplňky. „Zákazníci za námi na Olomoucko dojíždějí z druhé strany republiky i ze Slovenska. Někteří to k nám mají přes 400 kilometrů. Vždycky jsou ale rádi, že dorazili, a říkají, že se jim cesta vyplatila,“ popisuje Radek.

Firma se zabývá vším, co se točí kolem zahradních jezírek. Její zaměření majitel rozšiřovat nechce. „Neděláme zahrady jako takové ani závlahy. Soustředíme se na to, co umíme nejlíp a já jsem na to hrdý,“ říká Radek. Cení si i toho, že pro jeho zaměstnance je jezírkaření koníčkem. Ti, kteří jezírka staví na klíč, mají doma i svá vlastní.

Koupací inovace z Hněvotína

Češi nemají jezírka jen na okrasu, rádi se v nich i koupou. Problém byl ale v čerpadle umístěném přímo ve vodě, kvůli čemuž nešlo zcela vyloučit riziko zásahu elektrickým proudem. Pro jezírko je ale čerpadlo velmi důležité, protože cirkuluje vodu a zlepšuje její kvalitu pro ryby a rostliny tím, že v ní zvyšuje obsah kyslíku. Navíc pomáhá odstraňovat nečistoty. Aby bylo koupání bezpečné a voda čistá, přišel Radek Banat s revolučním řešením. Vymyslel čerpadlovou šachtu, kterou umístil mimo jezírko. Čerpadlo se do ní schová a zakope v terénu. Filtrační systém tak nemusí být umístěn pod molem, což bylo doposud jediné řešení, ale kdekoliv na zahradě. Jeho servis je pak mnohem jednodušší.

Jezírkářské know-how si nenechávají pro sebe

Už před dvaceti lety, když Radek Banat firmu rozjížděl, viděl velký potenciál v internetu. Firma měla vlastní webové stránky a internetový obchod hned od počátku. Když v roce 2010 potřeboval e-shop zmodernizovat, začal shánět někoho, kdo by se tomu věnoval na plný úvazek. Na pozici se přihlásila programátorka webů z Prahy. Netrvalo dlouho a z pracovního vztahu se vyklubal i vztah osobní. Nyní budou manželé Banatovi slavit své deváté výročí. Zatímco Radek řeší výstavbu jezírek a poradenství zákazníkům, Helena se stará o hladký chod firmy, marketing a e-shop. „A naše fenka Brabantíka, ta je z oddělení skartace. Dokáže rozkousat kdeco,“ říká se smíchem Helena.

Zahrada je manželův ráj. Má tam zavedený svůj řád. Vše tam musí být podle něj. Proto raději trávím čas doma nebo na terase,

říká s nadsázkou Helena Banatová, provozní manažerka firmy Jezírka Banat

Na firemní webové stránky Banatovi pravidelně přidávají články s cennými radami a podrobnými návody pro ty, kteří se rozhodli vybudovat jezírko sami. Ročně web navštíví sedm set tisíc lidí. Radek Banat má také jezírkářský profil na Instagramu, firemní facebookovou stránku a YouTube kanál, kde zákazníci najdou ukázky jezírek a vodních prvků, zahradních doplňků i podrobné návody. „Naše deset let staré, ale stále aktuální video Stavba jezírka od A do Z má takřka dva miliony zhlédnutí. To je neuvěřitelné číslo,“ říká Radek.

Helena a Radek Banatovi se svou fenkou před prodejnou Jezírka Banat

Helena a Radek Banatovi se svou fenkou před prodejnou Jezírka Banat

Japonsko jako vzor

Svou dovolenou tráví manželé Banatovi hledáním inspirace pro svůj byznys. Procestovali takřka celou Evropu, navštívili veletrhy v Nizozemsku, Německu, Rakousku či Francii. Nejvíce je ale ovlivnila Asie. Podnikli cesty do Thajska, Číny či Japonska. Posledně jmenovaná země je pro Banatovy největším zdrojem nápadů.

Japonsko je proslulé svými parky, ve kterých se vždy nachází nějaký vodní prvek či jezírko s barevnými koi kapry. Japonci jsou mistři ve využití i toho nejmenšího prostoru. „Mají velmi malé bydlení i zahrady. Jsou unikátní v tom, že dokážou udělat jezírko na třech metrech a vždy to vypadá fantasticky. Začíná to být v kurzu i u nás v Česku. Češi nepotřebují mít na své zahradě ohromná jezera,“ popisuje Helena.

Čtyři otázky pro Radka Banata

Jaké jsou přínosy vodních prvků na zahradě?

Voda zahradu oživí. Přitahuje spoustu volně žijících zvířat – ptáky, veverky, žáby. Do zahrady voda zkrátka patří, vzbudí v ní život.

Jaké jsou aktuální trendy?

Hodně frčí kortenové mísy, hlavně u lidí, kteří nemají velkou zahradu, ale přesto do ní chtějí umístit vodní prvek. Jedná se o nádobu z oceli, která může posloužit jako pítko pro ptáky nebo na rostliny. Umíme to vymyslet tak, že je v míse stále čistá voda. Také jsou teď populární hranatá jezírka či dlouhé potoky.

Podle jakých parametrů vybíráte dodavatele produktů, které nabízíte?

Nejsme vázaní na jednu značku. Vybíráme si produkty z Německa, Indie, Anglie i Číny. Nejdříve je vyzkoušíme, až pak je našim zákazníkům prodáváme. Hodně věcí si ale – většinou v Česku – necháváme vyrábět přímo na zakázku podle našich požadavků.

Jezírka jsou sezonní záležitost. Čemu se věnujete v zimě?

Připravujeme se na jarní sezonu. Vybíráme nové produkty. Školíme zaměstnance, ale i jiné firmy, zahradníky a architekty, jak jezírka stavět. Když už prodáváme tolik produktů pro jezírkaření, chceme, aby je lidé z oboru používali správně.

Velké plány do budoucna

Banatovi se chystají svůj byznys posunout za hranice Česka. E‑shop bude nově dostupný pro slovenské, maďarské, polské a německé zákazníky v příslušných jazycích. A jelikož je v Česku pravidelně navštěvují i vietnamští klienti, uvažují o jazykové mutaci webových stránek a internetového obchodu také do vietnamštiny. Právě Vietnam byl pro ně velkou inspirací na jedné ze zahraničních cest. Zaujaly je tamní kavárny s vnitřními jezírky. „Ke kávě tam dostanete krmení pro rybičky. Vůbec si nepamatuju, jak chutnala ta káva, ale krmení, to byl neskutečný zážitek,“ vypráví Radek. Tento trend se Banatovi rozhodli přivést i do Česka. Unikátní kavárnu s jezírkem budují v Olomouci.

Pořiďte si zahradní jezírko od firmy s dvacetiletou praxí

  • Kamenná prodejna a e-shop se vším pro jezírka a barevné kapry koi

  • Největší ukázkový showroom v Česku a na Slovensku

  • Poradenství při stavbě jezírka svépomocí i realizace zakázek na klíč