Seznam Talks ve spolupráci s
seznam TALKS

Na trhu chyběl účet zaměřený výhradně na potřeby živnostníků. Air Bank se to rozhodla změnit

Ivana Eder

Nový účet láká i mladé podnikatele. Čtvrtina z nově otevřených účtů patří živnostníkům ve věku od 18 do 30 let, tedy i zástupcům generace Z.

aside

Jiří Suchý do Air Bank nastoupil v roce 2019 jako vedoucí oddělení Digitálního bankovnictví. Od minulého roku je ředitelem nově vytvořené divize Produky a inovace. Ta zajišťuje celé portfolio služeb banky – od účtů a platebních karet přes půjčky a hypotéky až po investice nebo pojištění. Vedle toho se také věnuje inovativním řešením, jako je vývoj nových platebních řešení a dalších produktů, které na českém bankovním trhu zatím chybí. Za týmem Jiřího Suchého stojí také jedna z nejlépe hodnocených bankovních aplikací v Česku My Air. Nejnovějším výstupem divize Produkty a inovace jsou účty pro segment malých podnikatelů, které Air Bank spustila v květnu roku 2023.

Více než polovině českých živnostníků nevyhovují služby, které jim banky nabízejí. Ukázal to průzkum agentury IPSOS, který se ptal malých podnikatelů, jaká mají od svých bank očekávání. Bylo mezi nimi například vedení podnikatelských účtů zdarma, neomezený počet plateb bez poplatků nebo veškeré služby online. „Současné velké banky sice naplňují některé z těchto požadavků podnikatelů, žádná z nich však nesplňuje všechny,“ říká Jiří Suchý, ředitel divize Produkty a inovace v Air Bank, s tím, že právě to je důvodem, proč se banka rozhodla na trh služeb pro malé podnikatele vstoupit.

Podnikatelské účty už neodpovídaly současnosti

Nepřehledné nastavení poplatků a zastaralé způsoby ovládání podnikatelských účtů jsou podle Jiřího Suchého překážky, které živnostníkům zbytečně komplikují život. „Problém je, že živnostníci často spadají do firemního segmentu stejně jako velké společnosti. Prodavač na farmářských trzích pak proto může zapadat do stejné škatulky jako například Škodovka a je logické, že nemají a ani nemohou mít stejné potřeby,“ říká Suchý s tím, že v současném bankovním světě je o velké firmy na rozdíl od živnostníků postaráno dobře.

Na malé podnikatele se banky příliš nesoustředí. Přizpůsobit se jejich potřebám však nemusí být vůbec těžké,

říká Jiří Suchý.

Ačkoliv malým podnikatelům podle průzkumu přístup bank nevyhovuje, o změnu podle Suchého nemají sílu bojovat. „Na trhu je jen několik bank, které umožňují založit si podnikatelský účet,“ říká s tím, že živnostníci tak nemají příliš na výběr a banky zase nemají motivaci něco měnit. „Z mojí zkušenosti musím říct, že to většinou není úmysl, ale opomenutí. Jsou tam stále mechanismy, které dávaly smysl v době před 12 lety, protože to tak na trhu bylo tehdy nastavené. Dnes už to ale nestačí,“ popisuje Suchý.

Air Bank jako vyzyvatel

Banka vstoupila na trh v roce 2011. Při vývoji produktů se od svého počátku zaměřuje na to, aby pokryla potřeby většinové populace zcela novým způsobem, a postupně své služby dále rozvíjí. Hlavní misí Air Bank je podle ředitele divize Produkty a inovace Jiřího Suchého měnit bankovní trh tak, aby byl více digitální a v oblasti poplatků transparentní. I proto je oblíbená zejména u mladých lidí. „Vnímám to pozitivně a jako takový náš klasický koloběh života. Nejdříve přicházejí mladí, kteří si inovace rychle osvojí. A ti pak přivedou ty starší a naučí je, jak bude vypadat svět za několik let, aby byli připravení na budoucnost a mohli svých cílů dosáhnout jednodušeji,“ popisuje Suchý.

Jiří Suchý působí v Air Bank čtyři roky. Předtím sbíral zkušenosti v médiích a telekomunikacích a nějaký čas také podnikal.

Jiří Suchý působí v Air Bank čtyři roky. Předtím sbíral zkušenosti v médiích a telekomunikacích a nějaký čas také podnikal.

Podnikatelské účty by měly mít výhody těch osobních

Novými podnikatelskými účty chce Air Bank nastavit nové měřítko pro to, co by živnostníci měli od bankovních služeb očekávat. Inspirací pro jejich nastavení byly účty osobní. Živnostníci podle Suchého nemají o mnoho větší potřeby než člověk s běžným účtem. „Pořád se jedná ve většině o jednotlivce, kteří se svými penězi hospodaří individuálně,“ vysvětluje. „Ať už je to fotograf freelancer nebo malíř pokojů, dokud nemusejí zadávat 150 platebních příkazů pro své zaměstnance, náš nový produkt by jim měl vyhovovat,“ dodává.

Rozhodli jsme se zaměřit na největší potřeby živnostníků, které ukázal průzkum, a splnit je,

říká Jiří Suchý.

Veškeré základní bankovní služby jsou v novince od Air Bank zdarma – od vedení účtu v korunách, dolarech nebo eurech přes platební karty až po neomezený počet transakcí. Živnostník si může účet jednoduše založit v aplikaci My Air. Bude potřebovat jen připojení k internetu a IČO. Zabere to jen několik minut a díky vzdálené identifikaci navíc ani nemusí chodit na pobočku.

Mezi novými klienty je početná skupina z generace Z

V Air Bank začali podnikatelské účty nabízet letos v květnu. Během prvního měsíce si je založilo přes dva tisíce živnostníků. Do roka by jich banka chtěla mít řádově desetkrát více. „To pro nás bude dostatečně velký vzorek z trhu, abychom na něm dokázali stavět a přemýšlet, co podnikneme dál,“ říká ředitel divize Produkty a inovace Jiří Suchý s tím, že dlouhodobější ambicí Air Bank je být mezi TOP 5 bankami se službami pro malé podnikatele v Česku.

Stejně jako běžný účet láká i ten pro malé podnikatele především mladou klientelu. Čtvrtina z nově otevřených účtů patří živnostníkům ve věku od 18 do 30 let, tedy i zástupcům generace Z. Bezmála třetina nových klientů si živnost založila v posledním roce. Desetina pak se svým podnikáním teprve začíná.

Důraz na začínající podnikatele

Air Bank hodlá své služby pro malé podnikatele dále rozšiřovat. Do konce roku plánuje představit službu, která má pokrýt veškeré jejich potřeby týkající se fakturace. „Fakturu budou mít napojenou přímo na konkrétní platbu v bankovnictví, takže uvidí, zda to bylo nebo nebylo proplacené,“ říká Suchý. Další inovaci plánuje Air Bank přinést i do světa placení. Umožní podnikatelům přijímat platby kartou i bez klasického platebního terminálu. „Pro malé podnikatele, jako je třeba holič, který má jedno křeslo, je většina funkcí terminálů od bank zbytečná,“ říká Suchý. Podle něj drobní živnostníci terminál neodmítají jen kvůli nákladům na jeho provoz, ale i kvůli náročnému procesu, který musejí absolvovat při jeho pořízení.

Chceme nyní podnikatelům nabídnout solidní základ, abychom mohli být hrdí na to, co jsme přinesli, a vyslat na trh signál, že tak jako se to dělalo do včerejška, už zítra nebude stačit,

říká Jiří Suchý.

S rozvíjením služeb pro živnostníky počítá Air Bank i v budoucnosti. Plánuje se zaměřit i na ty, kteří svůj byznys teprve rozjíždějí. Zvažuje například usnadnění startu půjčkami, poradenstvím ohledně práce s cash flow nebo procesně-právní podporou. „Budeme se podnikatelů ptát, v čem všem bychom jim mohli pomoci, abychom jako banka mohli v tomto sektoru vyrůst do 15–20% podílu na trhu. A plnit je navíc budeme vždy naším unikátním způsobem – řešení budou jednoduchá, cenově atraktivní a digitální,“ dodává Jiří Suchý.

Úspěšné podnikání potřebuje skvěle fungující účet. Založte si jej u Air Bank zdarma a bez podmínek.

  • Podnikatelský spořicí účet s úrokem 5 % do 250 000 Kč

  • Dokonalý přehled díky aplikaci My Air

  • Výběry zdarma z více než 2 000 bankomatů