Seznam Talks ve spolupráci s
seznam TALKS

Ticho není řešení. Podle gynekologa je nutné o ženských intimních problémech otevřeně mluvit

Izabela Nováková

Narušené vztahy, omezení běžných aktivit a nalomené duševní zdraví. To jsou skryté dopady intimních problémů žen. Vaginální suchost, bolestivost a záněty netrápí pouze ženy v menopauze, ale i těhotné ženy a kojící matky.

aside

Daniel Leško absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Náročné studium medicíny kombinoval jako judista s vrcholovým sportem. Už více než 15 let působí ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, kde vede ambulanci pro poruchy poševního prostředí i poradnu pro vaginální dyskomfort. Zároveň má soukromou ordinaci. Díky svým zkušenostem pomáhá ženám s řešením obtíží, jako je vaginální suchost, a aktivně přispívá k odbourávání společenských tabu v oblasti ženského zdraví.

Pálení nebo svědění. Problémy, které ženy často raději přetrpí, než aby o nich otevřeně mluvily. Gynekolog Daniel Leško z Fakultní nemocnice Hradec Králové si ale myslí, že stud je v tomto případě zbytečný a může vést jen k dalšímu prohlubování potíží. „Problém s nepohodlím v intimních partiích řeší každá žena minimálně jednou za rok,“ říká lékař s patnáctiletou praxí. Upozorňuje na to, že vaginální suchost a další intimní potíže nejsou jen fyzickým problémem, ale ovlivňují i psychickou pohodu žen.

Zamlčené intimní problémy mohou vést až k trhlinám ve vztahu

Závažnost intimních problémů se podle gynekologa často podceňuje. A nejde jen o to, jak se žena cítí. „Když to přeženu, tak intimní problémy mohou mít na život úplně stejný dopad jako zlomená noha,“ vysvětluje Leško s tím, že to může vést až k vyhýbání se společenskému i intimnímu životu, rodinným setkáním, a u žen se tak prohlubuje pocit izolace.

Mnoho žen navíc řešení problému kvůli studu odkládá. „Nemluví o tom ani s lékařem, dokonce ani se svými kamarádkami. Vlastně se trápí úplně zbytečně, protože většinu problémů lze snadno řešit,“ vysvětluje gynekolog a upozorňuje na důležitost otevřené komunikace. „Pacientky pak často samy litují, že nepřišly dřív,“ dává příklad ze své praxe. Podle něj je ale potřeba mluvit o intimním zdraví nejen v ordinacích, ale i s partnerem. „Vždy pacientkám říkám: ‚Řekněte to partnerovi, jste v tom oba. Když o tom neví, nechápe, co se děje, což vede k odcizení a trhlinám ve vztahu.‘“

První věc, kterou pacientce říkám, je: Popište mi, co se děje a vůbec se nebojte. Je to normální, běžná věc.

Gynekolog si je ale vědom toho, že vystoupit z komfortní zóny a otevřeně o intimních problémech mluvit není pro ženy snadné. „Nemáme na pacientky tolik času, kolik bychom si přáli, a nemůžeme očekávat, že se nám žena hned po seznámení se vším svěří. K vytvoření důvěry je potřeba čas a kontakt, což není otázka několika minut,“ vysvětluje. Téma intimního zdraví je podle něj ve společnosti stále tabuizováno, nemluví se o něm v médiích, takže ženy o něm také mluvit nechtějí, a ještě se za své potíže stydí.

Tichý problém trápí ženy všech generací

Jedním z nejčastějších intimních problémů je vaginální suchost. Vzniká snížením vlhkosti v pochvě, což způsobuje nepříjemné pocity, jako jsou svědění, pálení nebo bolest při sexu. Po menopauze se s tímto problémem podle Leška potýká každá žena. „Obtíže s vaginální suchostí nastanou vždycky, pouze se liší jejich intenzita. Mohou být lehké, střední nebo hodně závažné,“ vysvětluje gynekolog.

Na vině jsou hormony, zejména estrogeny, které udržují zdravé vaginální prostředí. Po padesátce jejich hladina klesá, což má vliv i na snížení vlhkosti v pochvě. Podle gynekologa to ale neznamená, že by ženy měly přestat žít naplno. „V padesáti život nekončí. Ženy pracují, lyžují, jezdí na dovolenou. Žijí aktivně až do sedmdesáti i osmdesáti let, a proto je důležité, aby se cítily dobře,“ vysvětluje Leško.

Intimní problémy potkají každou ženu. Tyhle věci se dějí a dít budou. Důležité je vědět, co dělat, když nastanou.

Vaginální suchost ale nesouvisí jen s menopauzou. Problém se týká i mladších žen. K poklesu hladiny estrogenu v ženském těle dochází například během těhotenství nebo kojení. Příčinou navíc nejsou vždy jen hormony, potíže může způsobit i nevhodná intimní kosmetika, strava, životní návyky nebo dlouhodobě užívané léky. „Dalo by se říct, že vaginální suchost provází ženy v různých životních fázích. Má různé příčiny, netýká se to jen menopauzy,“ říká Leško.

Stres intimní potíže zhoršuje

Jak problémům předcházet? Dobrou prevencí je podle Leška zdravý životní styl i pestrá strava. Zdůrazňuje také význam porozumění menstruačnímu cyklu nebo dnům, kdy je tělo náchylnější k infekcím. „Ženské tělo je hormonální horská dráha. V jedné fázi cyklu máte energii přeprat celý svět, v jiné potřebujete klid. Žena by měla svému tělu rozumět.“ Leško zdůrazňuje také vhodný výběr spodního prádla, správnou intimní hygienu a především psychickou pohodu. „Stres intimní potíže zhoršuje, to víme jistě,“ upozorňuje.

Gynekolog poukazuje také na to, že velkou část intimních problémů je dnes možné řešit pomocí volně prodejných přípravků, a proto doporučuje s léčbou neotálet. Diagnóza intimních problémů je navíc podle něj z velké části pocitová, a proto nemá smysl čekat několik týdnů či měsíců na návštěvu gynekologa nebo předepsání receptu. „Sám mám raději, když pacientka nejdříve něco vyzkouší sama. Když to nezabere, pak navrhneme nějakou další léčbu a zkusíme to jinak. Gynekologie je personalizovaná medicína. Na všechny ženy nefunguje to samé. A právě proto je i obrovskou výhodou to, že mohou zkoušet volně dostupné preparáty. Samy tak mohou zjistit, co jim vyhovuje nejlépe,“ dodává.

K léčbě není recept vždy nutný

Jakmile se potíže s vaginální suchostí objeví, gynekolog doporučuje začít s léčbou pomocí nehormonálních přípravků. „Nehormonální preparáty používejte a zkoušejte. Není to experimentování, ale objevování sama sebe a také převzetí zodpovědnosti za své intimní zdraví,“ radí Leško.

Volně dostupné přípravky jsou dnes schopné jakékoli obtíže ve vaginálním prostředí zmírnit, nebo dokonce vyřešit i bez hormonů.

Na vaginální suchost gynekolog doporučuje krémy s výživnými lipidy nebo s kyselinou hyaluronovou či fytoestrogeny, což je estrogen rostlinného původu. „Krémy jsou obecně velmi dobře snášené,“ dodává. Jejich výhodou je také možnost dlouhodobého užívání i dostupnost v různých formách, jako jsou krémy nebo čípky. Každá žena tak může najít variantu, která jí vyhovuje nejvíce. „Ženy díky tomu mohou oddálit problémy s vaginální suchostí o roky, či dokonce desetiletí,“ říká Leško.

Nečekejte, až vás gynekologické problémy začnou omezovat

  • V případě výskytu vaginální suchosti zkuste nehormonální krém s výživnými lipidy.

  • Jednoduše a bezpečně pomáhá řešit intimní potíže. Ulevuje od nepohodlí, jako je pálení, svědění či bolest.

  • Je dostupný v podobě krémů i čípků, takže můžete vyzkoušet formu, která je pro vás nejpříjemnější.

  • Má dvojí účinek. Zvlhčuje sliznici pochvy a zevních intimních partií a zároveň je vyživuje lipidy. Díky obsahu kyseliny mléčné navíc udržuje správnou hodnotu pH.