Seznam Talks ve spolupráci s
seznam TALKS

Snižování úrokových sazeb zvýší zájem Čechů o investice, říká finančník z Air Bank

Ivana Eder

Odborníci očekávají, že letos začnou lidé více utrácet a soustředit se na to, jak své peníze co nejlépe zhodnotit. Nejen začínající investoři by si však měli dát pozor na podvodné nabídky.

aside

Petr Žabža se v oblasti investic a digitálních finančních služeb pohybuje již 26 let. Do Air Bank nastoupil v listopadu 2022 jako šéf nově zřízeného oddělení Investic. Jeho tým, který se skládá z produktových manažerů a IT specialistů, má na starost vývoj investičních produktů od nápadu až po jejich realizaci a distribuci. Žabža do Air Bank přešel ze slovenského fintechového startupu Finax, zaměřeného na online správu majetku. Jako manažer české pobočky budoval jeho pozici na místním trhu. Předtím působil na vedoucích pozicích v mBank, ING Bank, ČSOB nebo ve společnosti Patria Direct, kde se kromě vedení online prodeje věnoval i marketingu a komunikaci.

Na přelomu loňského a letošního roku začala Česká národní banka s postupným snižováním úrokových sazeb. Na svém posledním měnovém zasedání 20. března bankovní rada rozhodla o poklesu základní úrokové sazby z 6,25 procenta na 5,75 procenta. „Je to od centrální banky velmi silný signál. Dává tím najevo, že inflace postupně klesá, peníze se zlevňují a ekonomika dostává nový kyslík,“ říká Petr Žabža, investiční odborník z Air Bank. Podle něj se dá očekávat, že Češi budou ekonomicky aktivnější a ochotní více utrácet. Předpovídá také opětovné nastartování trhu s nemovitostmi. „Vysoké sazby u hypoték byly pro spoustu lidí velkou brzdou. Nyní pravděpodobně půjdou dolů, a Češi tak začnou více zvažovat pořízení vlastního bydlení nebo koupi nemovitosti jako investici,“ říká Žabža.

Spořicí účty už nebudou tak výhodné

S poklesem základní úrokové sazby a zpomalením inflace klesnou i úroky na spořicích účtech, kde Češi stále drží většinu svých úspor. „Dlouhou dobu jsme byli svědky sazeb, které se v nejlepších případech pohybovaly kolem šesti procent. Nicméně tyto sazby nejsou dlouhodobě udržitelné a pravděpodobně půjdou níže. To povede k tomu, že lidé začnou zvažovat i jiné způsoby uložení peněz tak, aby se co nejlépe zhodnocovaly,“ říká Žabža. Podle průzkumu Asociace pro kapitálový trh více než jedna třetina Čechů neinvestuje, ačkoli ví, že by měla. „Předpokládám, že s poklesem úrokových sazeb se to začne pomalu měnit. Spořicí účty přestanou být z hlediska výnosu tak výhodné a lidé se začnou zajímat o možnosti investování. Nejspíš především o termínované vklady a dlouhodobé investiční nástroje,“ odhaduje Žabža.

Správa financí vyžaduje péči

V Česku v minulém roce každý čtvrtý investor naletěl nějakému podvodu. Podle průzkumu Asociace pro kapitálový trh se více než polovina lidí nevěnuje svým úsporám a investicím ani hodinu měsíčně. „Češi se o investice a investování příliš aktivně nezajímají. Proto mají pocit, že jim nerozumí a snadněji pak naletí podvodníkům. Tím se jejich nechuť k investicím stále prohlubuje,“ říká Žabža. Asociace tento stav označila jako takzvaný bludný kruh nedůvěry.

Jedinou cestou, jak tento problém řešit, je podle Žabži větší důraz na finanční vzdělávání. „Většinou stačí se svým financím věnovat alespoň hodinu až dvě týdně – například místo scrollování na sociálních sítích nebo sledování jednoho dílu seriálu na Netflixu. Stojí to za to, protože tak investujete čas do svých financí a své budoucnosti,“ říká. „A na nás jako bankovním sektoru pak je, abychom neustále vyvraceli mýty a srozumitelně investování lidem vysvětlovali,“ dodává.

Petr Žabža vede v Air Bank oddělení Investic od roku 2022.

Petr Žabža vede v Air Bank oddělení Investic od roku 2022.

Jak se nespálit

Podle Petra Žabži by si začínající investoři měli dávat pozor například na pochybné nabídky ze sociálních sítí. Mnohdy bývají podvodně spojované se slavnými osobnostmi. „V poslední době to byly často falešné investiční rady například od prezidenta Petra Pavla nebo hokejisty Jaromíra Jágra. To je samo o sobě velmi nedůvěryhodné,“ varuje Žabža. Jako další výstražné indikátory zmiňuje tlak na rychlé uzavření obchodu nebo zdůrazňování principu jedinečnosti dané nabídky.

Takzvaní investiční šmejdi často hrají na emoce a používají nekalé obchodní praktiky. Chtějí vás přesvědčit, že přímo pro vás mají speciální nabídku, která se už nebude opakovat. To většinou končí špatně.

Petr Žabža varuje i před investičními příležitostmi, které nabízejí přehnaně vysoké výnosy v porovnání s tím, co je běžné na trhu. „Pokud vezmete v potaz, že akciové trhy dlouhodobě nesou řádově 8–9 procent a někdo vám slibuje 15 procent bez rizika, bude to pravděpodobně podvod,“ vysvětluje. „Daleko lepší je spojit se s finančním poradcem nebo si vyhledat informace od oficiálních institucí, například České bankovní asociace či Asociace pro kapitálový trh. Žijeme v digitální době a existuje už spousta online webinářů či školení, které vás do investic dobře zasvětí,“ říká Žabža.

Tři nejčastější chyby v začátcích investování

Nevím, proč investuji

Při výběru investičního instrumentu je důležité si dopředu ujasnit, jakého cíle chcete danou investicí dosáhnout. „Každý by si měl stanovit čas, po který investované peníze nebude potřebovat, a také svou rizikovou toleranci,“ radí Žabža. „Pokud budu peníze potřebovat v blízké době, volím jiné instrumenty, než když vím, že je nějakou dobu potřebovat nebudu,“ dodává.

Mám přehnaná očekávání

Ve světě investic je potřeba rozhodovat se s chladnou hlavou. „Lidé mají často tendenci se kotvit k příběhům těch, co tvrdí, že vydělali například 25 nebo 30 procent, ale i více. To je ale daleko od toho, jak to normálně funguje. Je potřeba být realista v tom, co je dosažitelné a běžné v rámci rizikového profilu každého z nás,“ říká Žabža.

Zvolím nevhodný instrument

Investování je velmi individuální věc. Odpovídá potřebám investora, výši jeho příjmů a výdajů. „Často lidé dají na doporučení nějaké celebrity nebo známého. Jenže neexistuje jedno řešení, které je vhodné pro všechny. Je dobré si říct, že si chci dávat nějaké peníze stranou a postupně je zhodnocovat, ale to, kde to bude a podle jakých parametrů, to musí každý řešit sobě na míru,“ radí Žabža.

Finanční plán je základ

Česká národní banka předpokládá snížení inflace v průběhu roku na úroveň dvou až tří procent. „To znamená, že podobné číslo můžeme očekávat i u hlavní úrokové sazby. Mnoho lidí to možná nepříjemně překvapí u již zmiňovaných spořicích účtů. Je ale důležité zachovat klid, nesnažit se rychle dohánět výnosy za každou cenu a vrhat se do nepromyšlených investic,“ říká Žabža. Jako základ je dobré nastavit si vlastní finanční plán. „Stále platí, že by člověk měl investovat jen peníze, které má navíc. Přesunout všechny peníze ze spořicího účtu v okamžiku, kdy úrokové sazby klesnou, není moudré. Budou totiž klesat postupně,“ říká Žabža.

Podle Žabži slouží spořicí účty jako produkt vhodný pro větší obnos peněz, které si člověk drží pro rychlou a nenadálou potřebu. Tyto finance tak mohou být použity například při ztrátě zaměstnání, rozbití spotřebičů v domácnosti nebo při poruše auta. „Řádově by to měl být zhruba čtyř- až šestinásobek průměrných měsíčních nákladů,“ říká Žabža. „Pokud má člověk ale peníze navíc, které nebude v období několika let potřebovat, tak přesně ty jsou vhodné pro investování. V tu chvíli by se člověk měl začít zajímat například o nástroje s pevným výnosem nebo investice do akciového trhu,“ dodává.

Air Bank na konci března nabídla svým klientům novou příležitost, jak zhodnotit své finance v dlouhodobějším horizontu. „Vytvořili jsme instrument, který je vhodný pro konzervativnější investory,“ říká Žabža.

Investice do Air Bank

  • Splatnost 2 roky s možností svolání ze strany Air Bank rok před koncem splatnosti

  • Roční hrubá úroková sazba 6 % p.a. s měsíčním připisováním úroků

  • Minimální investice ve výši 100 000 Kč

  • Dostupné v mobilní aplikaci My Air, v internetovém bankovnictví a na pobočkách Air Bank