Malý americký sen. Firma z garáže pomáhala rozjet digitalizaci Česka, teď obcím dohlíží i na měnící se legislativu
Webové stránky pro Branišovice, Sázavu nebo digitální úřední deska pro základní školu v Kdyni – to jsou jedny z posledních zakázek společnosti Galileo. V oblasti digitalizace poskytuje i další služby pro tisíce klientů v Česku i na Slovensku, její začátky však byly skromné.
Galileo Corporation je dnes firma s více než pěti tisíci klienty, její zakladatelé však zhruba před dvaceti lety začínali se dvěma počítači v garáži. Jak říká jeden z nich, Václav Lintner, byli tehdy ve správnou chvíli na správném místě – tedy u počátku digitalizace státu. Od té doby se Galileo rozrostlo na zhruba 130 zaměstnanců a spolupracovníků. A své služby prostřednictvím sesterské firmy poskytuje už i na Slovensku.
Ještě před několika lety bylo vyřízení řidičského průkazu z pohodlí domova nemyslitelné, dnes je to s pomocí internetové identity záležitostí několika minut. Digitalizace se už stala běžnou součástí našich životů a reagovat na to musí také státu podřízené instituce a samosprávy – školy, školky, nemocnice či obce. Více než dvě dekády jim s tím pomáhá firma Galileo. „Je to zjednodušení práce pro samotné úředníky, ale i vítaná služba pro občany, a to hlavně v rychlosti předávání informací,“ říká spoluzakladatel společnosti Václav Lintner.
Galileo pro samosprávy, které mají zákonem danou povinnost zveřejňovat určité informace, zajišťuje webové stránky, digitální úřední desky nebo třeba mobilní aplikace. Služeb firmy tak využívá i malá obec Radovesice v Ústeckém kraji. „Když jsme ještě měli listinnou úřední desku, pro vyvěšení obsáhlejších dokumentů, například z krajského úřadu, jsme na ní těžko hledali místo. Nemluvě o tom, že když zafoukal vítr, papíry jsme honili po ulici a časem byly také vlivem počasí nečitelné,“ popisuje místní starosta Jiří Drobný.
Starosta Radovesic Jiří Drobný
Malý americký sen
První zákony, které samosprávám ukládaly povinnost zveřejňovat informace, začaly platit v 90. letech společně s rozvojem internetu. „V tu dobu jsme byli se společníkem ve správný čas na správném místě a měli jsme znalosti o těch nejmodernějších technologiích. Splnili jsme si takový malý americký sen, protože jsme opravdu začínali jako garážová firma o dvou zaměstnancích,“ vzpomíná Lintner.
Webové stránky obcí či jiných organizací tehdy musel spravovat odborník, webmaster, který rozuměl programování. „My jsme v tu dobu přišli s prvním redakčním systémem, který umožňoval spravovat obsah stránek přímo samosprávám. Obsluha byla opravdu natolik jednoduchá, že ji zvládl i běžný uživatel bez IT znalostí“ vysvětluje Lintner. I díky tomu podle něj tehdy firma uspěla a získala náskok před konkurencí.
Jako výrazný mezník v oblasti digitalizace pak Lintner označuje rok 2009 a vznik takzvaných Czech POINTů. Tedy míst na poštách či úřadech, kde je možné získat úředně ověřené dokumenty, jako jsou výpis z rejstříku trestů či z obchodního rejstříku. K poměrně nedávnému urychlení digitalizace pak podle Lintnera přispělo koronavirové období.
Za pandemie byl hlad po informacích a narychlo vznikla spousta služeb, protože si všichni uvědomovali potřebu s lidmi komunikovat i bez osobního kontaktu. Zkrátka se ukázalo, že některé věci, o kterých se říkalo, že nejdou, najednou šly.
Václav Lintner, spoluzakladatel Galilea
Během epidemie se navíc nepotvrdil mýtus, že starší ročníky online příliš nekomunikují. Když zůstali odříznutí od svých blízkých, začali počítače, telefony či tablety používat, aby pomocí videopřenosů s nimi byli dál v kontaktu. A od toho už byl podle Lintnera jen malý krůček k tomu, aby se naučili brouzdat po webových stránkách a vyhledávat informace na internetu.
Aplikace v telefonu místo rozhlasu na návsi
Trendem současnosti jsou podle Lintnera mobilní aplikace, které svým způsobem nahrazují obecní rozhlas. „Neznamená to žádnou práci navíc. Aplikace funguje plně digitálně a automaticky. Když například starosta přidá aktualitu na web, tak se do pár minut sama objeví na mobilních telefonech obyvatel,“ vysvětluje.
S dobou jdou v tomto ohledu i v Radovesicích. Spustili zde mobilní aplikaci V Obraze, která bude místní informovat o dění nejen v Radovesicích, ale i v okolních obcích. „Beru to jako určitou meziobecní spolupráci, kterou považuji za důležitou. V rámci různých akcí, ať už se jedná o kulturu, sport nebo jiné dění v obci, už spolupracujeme. Teď mají obyvatelé vše na jednom místě, a když se v konkrétní den nic neděje u nás, pohodlně vyhledají akce v okolních obcích, “ popisuje starosta Drobný.
Starosta Radovesic Jiří Drobný a spoluzakladatel Galilea Václav Lintner
Méně starostí pro starosty
Mezi klienty Galilea patří obce o pár desítkách obyvatel i větší města. Podle Lintnera se přístup k nim příliš neliší. „Malé obce mají podobné povinnosti jako desetitisícová města s tím rozdílem, že na úřadech jsou tam většinou neuvolnění starostové, kteří navíc chodí do svých zaměstnání,“ uvádí. Jiří Drobný se v Radovesicích, kde žije zhruba 500 lidí, věnuje starostování naplno, jinak by si to prý ani neuměl představit.
Na starosty malých obcí se valí spousta povinností. Člověk by se rád věnoval zvelebování té naší vesničky, ale místo toho musí občas řešit – z mého pohledu – nesmysly. Digitalizace nám však šetří spoustu času.
Jiří Drobný, starosta Radovesic
Větší obce či organizace obvykle využívají více digitálních služeb, například nejrůznější rezervační systémy. Podle jejich rozsahu se pak liší i cena. „Když se bavíme o našich základních produktech pro malé obce, tak se pohybujeme někde od 40 tisíc korun. Ovšem spolupracujeme i s velkými městy, jimž dodáváme individuální komplexní řešení, a můžeme se tak dostat třeba až k půlmilionové částce,“ vypočítává Lintner.
Široká nabídka služeb patří mezi konkurenční výhody Galilea. „Pro obec je z finančního i časového hlediska výhodné odebírat vše týkající se digitalizace od jednoho poskytovatele. To je i moje vize v Radovesicích,“ říká Drobný. Specialisté z Galilea navíc hlídají obcím či jiným veřejným organizacím často se měnící legislativu, jejich vedení tak má o starost méně.
Budoucnost digitalizace
Tak jako u mnoha jiných oborů se podle Václava Lintnera ani oblast digitalizace nevyhne nástupu umělé inteligence. „Ať už se budeme bavit o copywritingu, kdy bude moct starosta s pomocí AI vytvořit třeba pozvánku na kulturní akci, nebo třeba tvorbě plakátů či grafických návrhů pro webové stránky. Kdo ví, snažíme se držet krok, ale jde to teď opravdu hodně rychle,“ říká.
Do Radovesic zatím umělá inteligence nedorazila, i tam však chtějí pokračovat ve využívání moderních technologií. „Rád bych do budoucna vytvořil virtuální prohlídku obce i její interaktivní mapu, kterou si budou moct nejenom naši obyvatelé pohodlně prohlížet a využívat ji,“ přeje si starosta Drobný.
Šetřete i vy čas a úsilí pomocí digitalizace služeb od Galileo Corporation
Chcete vědět víc o digitalizaci českých obcí? Podívejte se na rozhovor s Václavem Lintnerem, zakladatelem společnosti Galileo
Více než 21 lety prověřený partner pro samosprávy i příspěvkové organizace
Každá druhá samospráva v Česku a každá třetí na Slovensku spolupracuje s Galileem
Široká nabídka služeb včetně legislativního dohledu
Vše pod jednou střechou – jeden dodavatel, jedna technická podpora, jeden systém