Exotické zasnoubení, krasobruslení i měsíční volno. Jak se mají zaměstnanci Amazonu?

Nadnárodní firma neustále posouvá hranice inovací a vyniká nejen ve světě logistiky a distribuce, ale také ve způsobu, jakým se stará o své zaměstnance. Mluvili jsme o tom se dvěma inspirativními zaměstnanci Amazonu – Lucií Szabóovou, která pracuje na pozici IT Support Engineer, a Františkem Peřinou, který zastává pozici Senior Area Manažera. Sdíleli s námi své zkušenosti z práce, osobní příběhy i výzvy, kterým každodenně čelí.

Ve čtvrtém díle šestidílné série Amazon Talks představujeme dva zaměstnance distribučního centra v Kojetíně – Lucii Szabóovou a Františka Peřinu.

Lucie Szabóová pracuje v Amazonu čtyři roky jako IT Support Engineer. Po svém začátku v centru zpětné logistiky Amazonu v Seredi přešla do nově vznikajícího robotického centra v Kojetíně. Zde její tým zajišťoval síťovou infrastrukturu pro pokročilou robotizaci skladových procesů. Její kariéra v IT začala spíš náhodou, ale nyní patří mezi klíčové zaměstnance v zavádění inovativních technologií. Ve volném čase se věnuje krasobruslení, tenisu a plavání.

Dovednosti: Mluví čtyřmi jazyky.

V práci nejradši: Řeší různé komplikované technické problémy.

Počet let ve firmě: 4

Kolegové o ní říkají: Neví, některé věci je totiž prý lepší nevědět.

Co o ní nikdo neví: Dokáže vyměnit pneumatiky na autě, ale nedokáže se nalíčit.

Lucie Szabóová v Amazonu začala pracovat před čtyřmi lety, tehdy nastoupila do centra zpětné logistiky v Seredi. „Moje začátky byly plné situací, se kterými jsem se ještě nesetkala. Každý den jsem hledala řešení k nejrůznějším problémům, a to mě bavilo,“ vzpomíná Lucie. Jejím úkolem byla hlavně podpora koncových uživatelů a údržba IT infrastruktury. Pomáhala lidem, kteří používají konkrétní produkt, řešit jejich problémy, dotazy či jiné požadavky. To vyžadovalo rychlé reakce a neustálou připravenost.

Po roce Lucie začala cítit, že by se chtěla kariérně posunout. „Byla jsem ve své roli už dost dlouho a začala jsem pociťovat, že stagnuji,“ vypráví. „Hledala jsem něco nového, co by mě posunulo dál, a Amazon mi nabídl možnost zapojit se do startování nového robotického centra v Kojetíně u Kroměříže,“ říká Lucie.

„Když jsem tam přišla, budova BRQ2 byla teprve ve výstavbě. Byla to největší výzva, které jsem za svoji dosavadní kariéru čelila,“ vzpomíná. „Účastnila jsem se několika dalších výstaveb budov Amazonu v Evropě. Ta v Kojetíně však byla nejnáročnější,“ dodává. Luciin tým měl na starosti přípravu kompletní síťové infrastruktury pro Amazon Robotics – technologie, která umožňuje automatizaci a robotizaci skladových procesů. „Je to fascinující práce. V IT platí, že pokud vše funguje, nikdo vás nevidí. Jakmile se něco pokazí, všichni se na vás obrátí,“ popisuje.

V mužském kolektivu se cítí komfortně

Lucie je také jedinou ženou v osmičlenném IT týmu. „Práce v mužském kolektivu mi vyhovuje. Kluci berou věci prakticky a neberou si je osobně,“ říká s úsměvem. Navzdory tomu, že pracuje v převážně mužském prostředí, nikdy se necítila diskriminována nebo znevýhodněna. „Můj bývalý šéf vždy říkal, že od té doby, co jsem v týmu, se kluci častěji sprchují. Podle mě si jen dělal legraci. Tedy aspoň doufám,“ dodává s humorem.

Lucie se k technologiím dostala náhodou. „Studovala jsem obchodní akademii, ale jediná věc, kterou jsem tam zjistila, bylo to, co v životě dělat nechci,“ vzpomíná. Její zájem o IT vzbudil bývalý přítel, který byl IT expertem. „Začala jsem se učit základní technické dovednosti a postupně jsem se v tom zdokonalovala,“ dodává.

Dnes hraje klíčovou roli při zavádění robotických technologií v Amazonu. „Každý den se učím něco nového. V technologickém prostředí musíte být neustále ve střehu,“ říká Lucie. „Je to náročná práce, ale naplňuje mě to. Vidět, jak technologie mění pracovní prostředí a usnadňuje práci, pro mě znamená, že to, co dělám, má smysl,“ říká. Pokročilé technologie v Amazonu umožňují například přesouvání zboží pomocí autonomních robotů. Jinde zase může pomoci automatizovaný systém, který sleduje zásoby zboží v obrovských skladech.

Odpočinek i každodenní pohyb

Kromě své kariéry se Lucie věnuje i sportu, který pro ni představuje únik od jakéhokoli stresu. Její největší vášní je krasobruslení, kterému se věnovala na soutěžní úrovni. „Poslední soutěž jsem absolvovala před dvěma lety v Oberstdorfu, kde jsem skončila čtrnáctá,“ popisuje. Kromě toho se věnuje tenisu a plavání. „Plavu, hraju tenis a pravidelně se účastním amatérských tenisových turnajů. Snažím se hýbat každý den. Sport mě naučil překonávat svoje limity. A to mě posouvá jak v soukromém, tak v pracovním životě,“ dodává.

Nedávno si vzala sabbatical – měsíční neplacené volno, které mohou zaměstnanci využít pro osobní rozvoj, odpočinek nebo řešení jiných záležitostí mimo práci. Tento benefit umožňuje zaměstnancům vzít si delší volno nad rámec běžné dovolené, aniž by tím přišli o své místo v Amazonu.

Chtěla jsem si odpočinout a načerpat novou energii. Pomohlo mi to uvědomit si, jak důležité je najít rovnováhu mezi prací a osobním životem.

Lucie Szabóová, IT Support Engineer

František Peřina studoval mezinárodní vztahy a evropská studia v České republice, část bakalářského studia absolvoval v Dubaji a magisterský program zaměřený na bezpečnost státu dokončil v Anglii. Od pandemie covidu však pracuje v Amazonu jako Senior Area Manager. Předtím působil mimo technologický sektor jako auditor čerpacích stanic. V Amazonu pak našel vášeň v oblasti logistiky a automatizace. Nyní vede tým v Kojetíně, kde zajišťuje plynulý chod skladu a dohlíží na dodržování provozních standardů. Kromě práce je František vášnivým šachistou a cestovatelem.

Dovednosti: Svižná chůze, podle které kolegové vymysleli měrnou jednotku vycházející z „jednoho Franty“.

V práci nejradši: Vtipkuje a tvrdě pracuje.

Počet let ve firmě: 4

Kolegové o něm říkají: Má podivuhodnou termoregulaci – v roláku chodí i při 25 °C.

Co o něm nikdo neví: Usne pouze na břiše s chodidly mimo postel a špičkami směřujícími k zemi.

František Peřina začínal svou kariéru mimo technologický sektor a pracoval jako auditor čerpacích stanic. „Dělal jsem inventury a analýzy, ale ta práce mě nenaplňovala,“ říká František o svých začátcích. „Hledal jsem něco dynamičtějšího a našel jsem to v Amazonu,“ vzpomíná.

František do Amazonu nastoupil v době pandemie, kdy většina pohovorů probíhala online. „Bylo to nové a nečekané, ale zajímavé a celkově osvěžující. Technologie mě fascinovaly, a tak jsem se rozhodl do toho jít po hlavě,“ vypráví. Jeho kariéra začala v logistickém centru v Dobrovízi, ale v květnu 2023 přešel do nové robotické haly v Kojetíně nazývané BRQ2, aby ji společně s dalšími kolegy nastavil, otestoval a následně úspěšně nastartoval. Tam rychle zjistil, že ho technologie a automatizace zcela pohltily.

Dnes vede tým v distribučním centru a dohlíží na to, aby vše fungovalo hladce a podle pravidel. „Každý den pracuji s týmem, se kterým zajišťujeme, že všechny procesy fungují dobře,“ říká František. Amazon popisuje jako komplexní systém, kde musí všechny části fungovat jako jeden celek. Jeho práce vyžaduje neustálou pozornost k detailům a schopnost rychle reagovat na nečekané situace. „Snažím se přemýšlet dlouhodobě. Pomáhá mi to nejen v práci, ale i v osobním životě. Dříve jsem dělal rozhodnutí impulzivněji, byl jsem požitkář a dělal, co chtěl. Dnes přemýšlím dopředu a promýšlím, jaké to může mít následky,“ říká.

Od šachů po exotické dovolené

František je vášnivým hráčem šachů. „Hraji šachy online proti hráčům z celého světa. Je to skvělý způsob, jak si udržovat mentální kondici,“ říká. Šachy pro něj představují nejen formu relaxace, ale i trénink pro jeho analytické myšlení.

František miluje také cestování a objevování nových kultur. „Cestování je pro mě způsob, jak se vzdálit od každodenního života a načerpat nové zážitky. Exotické kraje jsou pro mě fascinující, protože mě přitahují kultury, které jsou úplně jiné, než na co jsme zvyklí,“ popisuje.

S přítelkyní navštívili již 24 zemí, mezi nimiž nechyběly destinace jako Bali nebo Singapur. „Na Bali jsme se nedávno zasnoubili a byla to romantika jako z filmu,“ dodává František s úsměvem.

Věděli jste, že…?

Amazon v Kojetíně stojí na bývalém brownfieldu a používá moderní technologie, jako třeba fotovoltaiku, pro zajištění udržitelnějšího provozu.

Amazon podporuje nejen profesní i osobní rozvoj svých zaměstnanců. Vstřícný přístup společnosti k jejich individuálním potřebám jim umožňuje dosahovat dobrých pracovních výsledků a užívat si plnohodnotný život i mimo práci.

  • Společnost Amazon byla už dvakrát po sobě oceněna jako špičkový zaměstnavatel a získala certifikát Top Employer.

  • V Česku provozuje dvě distribuční centra: Jedno v Dobrovízi u Prahy a druhé – robotické centrum – v Kojetíně. Kromě toho má také provozovnu Merch by Amazon v Jirkově u Chomutova a korporátní kanceláře v pražském Karlíně.