Dům, kde je v létě chlad i bez klimatizace. S naším stavebním systémem je to realita, říká manažer
Stavební systém Velox je na českém trhu alternativou tradičních zdicích materiálů už třicet let. Zaujme zejména rychlostí výstavby. Hrubá stavba rodinného domku bývá hotová do týdne, staví se z něj ale i bytové komplexy nebo administrativní budovy.

Antonín Bartík je ředitel závodu, obchodní ředitel a prokurista firmy Velox-Werk, která sídlí v Hranicích na Olomoucku. Ta vyrábí stavební systém Velox.
Před několika lety vyrostly v jednom menším slovenském městě čtyři bytové domy. Na první pohled vypadají identicky – všechny mají čtyři podlaží i stejnou fasádu. Jedna budova se však přece jen liší. Je ze stavebního systému Velox, který kombinuje dřevní štěpku s betonem a má dobré izolační vlastnosti. „Při obhlídce našich staveb na Slovensku jsem odposlechl dvě maminky, které se bavily o vyúčtování energií. Paní, která bydlela v domě postaveném naším systémem, platila o čtvrtinu méně,“ říká Antonín Bartík z firmy Velox-Werk z Hranic na Olomoucku. Ta je dceřinou společností rakouské firmy, kde stavební systém v polovině minulého století vymysleli.
Základem systému jsou dvě desky z dřevní štěpky s rozměry dva metry krát půl metru, mezi které se lije beton. To má oproti klasickým materiálům několik výhod. Dům z Veloxu je v podstatě jedna velká stavebnice. „Budovu složíme nasucho z jednotlivých desek. Následně mezi ně vléváme beton,“ říká obchodní ředitel. Pokud je připravena základová deska, je pak hrubá konstrukce průměrného rodinného domku zpravidla hotová do týdne.






Slovenský příběh zmíněný v úvodu ilustruje další plus systému – je úsporný, protože má takzvanou dlouhodobou tepelně-technickou paměť. „Když topíte, materiál do sebe natáhne teplo a drží ho. Následně ho pouští zpátky do interiéru a přispívá k tepelné rovnováze,“ vysvětluje Bartík. Budovy, které jsou ze systému Velox postaveny, bez problémů získávají energetické štítky A nebo B.
Ze stavebního systému Velox se za třicet let v Česku postavilo přes pět tisíc rodinných domů a zhruba dva a půl tisíce bytů.
Dovnitř domu naopak systém v létě nepustí horký vzduch. Většina staveb tak podle obchodního ředitele hranické firmy nepotřebuje klimatizaci ani v letních dnech a je v nich příjemný chládek. „Máme to vyzkoušené i na místech, kde jsou opravdu velká vedra – v Řecku nebo Hondurasu. Zní to skoro jako pohádka, ale je to realita,“ říká Antonín Bartík.
Stavební systém Velox v kostce
Je to systém takzvaného ztraceného bednění. Spočívá v tom, že se stěny a stropy betonují do předem připraveného bednění z dřevoštěpkových desek, které po vytvrdnutí betonu zůstávají trvalou součástí konstrukce. Systém poskytuje budově nadstandardní akustické i tepelné vlastnosti.
Ze stavebního systému Velox se za třicet let v Česku postavilo přes pět tisíc rodinných domů a zhruba dva a půl tisíce bytů. Čísla z posledních několika let ilustrují, jak se v zemi proměnil stavební trh od devadesátých let, kdy rakouská společnost na českém trhu začínala.
Zatímco na přelomu dvacátého a jednadvacátého století se z Veloxu stavěly hlavně rodinné domy, v posledních deseti letech poptávku stále více táhnou bytové komplexy. „V Česku je sice dogma vlastnit nemovitost, ale pro stále více lidí to není dosažitelné. Vzniká proto hodně developerských projektů zaměřených na nájemní bydlení,“ vysvětluje Bartík. Věří, že takový trend bude pokračovat.
Zároveň se ale podle něj s ohledem na stárnutí české populace, klesání porodnosti a nedostatek místa pro nové domy bude výhledově stavět méně. „Ve velkém se však bude opravovat to, co už je postavené. A tady má náš materiál díky své udržitelnosti a energetické nenáročnosti také svou budoucnost,“ říká obchodní ředitel.
Strategická poloha
Velox-Werk je po třiceti letech existence na českém trhu zavedenou firmou, což jí dává příležitost přemýšlet o nových byznysových plánech. „Před deseti lety se nám povedlo stabilizovat výrobu a prodej systému Velox v Česku a na Slovensku. Jsme velmi vděční našim zákazníkům a partnerům za důvěru. Díky tomu všemu můžeme uvažovat i za hranice těchto zemí,“ naznačuje Bartík plány pro další roky.
Naráží na současnou expanzi hranické firmy do Polska a Maďarska. „Hranice jsou hodně strategická poloha. Do zhruba čtyř set kilometrů máme Budapešť, Varšavu, Košice i Karlovy Vary,“ říká obchodní ředitel. Celkem jde o trh se zhruba šedesáti miliony lidí. Toho chtějí ve společnosti Velox-Werk využít a svůj výkon v příštích pěti až deseti letech alespoň zdvojnásobit.

VELOX – moderní stavební materiál
Třicet let na českém trhu
Rychlá a snadná práce – hrubá stavba domu hotová za pár dnů
Skvělá tepelná izolace
Dobré tlumení zvuku