Česko je jedna velká přírodní klinika, říká zakladatelka lázeňského areálu Levandulové údolí
Helena Neumannová byla u toho, když se v Česku zakládaly farmářské trhy. Teď vlastní levandulovou farmu a lázně v Chodouni, kam za ní přijíždějí tisíce lidí ročně. V areálu hledají odpočinek a nakupují produkty z bio levandule lékařské, která obsahuje unikátní látky prospěšné pro naše zdraví a roste jen na několika polích na světě.
Helena Neumannová se o byliny zajímá přes třicet let. Původně vystudovaná pediatrická sestra a naturopatka se o léčení přírodní cestou začala do hloubky zajímat během svého několikaletého pobytu ve Venezuele. Po návratu do Čech se věnovala marketingu a pořádání eventů. Stála u zrodu českých farmářských trhů. Už tehdy vznikl nápad vybudovat místo, kam by si lidé mohli zajít na procedury celostní medicíny, jako jsou například koupele, aromaterapie, zábaly, napařování nebo další bylinné techniky s kořeny u Keltů a Slovanů. Na e-shopu i přímo v Levandulovém údolí je možné zakoupit produkty z levandule lékařské a dalších bylin v bio certifikované kvalitě. V roce 2024 vydala knihu Mistrovství zdraví aneb jak se vyznat ve světě medicíny, bylin, šarlatánů a farmakomafie.
V Chodouni u Berouna kvete každý rok 50 tisíc levandulí. Za sezónu se jich v Levandulovém údolí sklidí necelých deset tun a následně se z nich vyrábí esenciální oleje i extrakty pro bio potravinové doplňky a kosmetiku. Produkty z místní levandule odebírají české lázeňské domy, soukromé kliniky i wellness hotely a našly si cestu i do zahraničí. Jde o levanduli lékařskou, bylinu, kterou na naše území přinesli už Keltové, postupně ale úplně vymizela a Helena Neumannová se ji po staletích rozhodla vrátit zpět do české krajiny.
Od farmářských trhů po levandulové lázně
O Chodouni a levanduli, která se zde pěstovala po staletí, se Helena Neumannová dozvěděla od čestného prezidenta Asociace soukromého zemědělství Josefa Stehlíka. S ním v roce 2009 za podpory ministerstva zemědělství uspořádali úplně první farmářské trhy a slavnosti v Česku, které se postupně rozšířily do celé země. „Několik let jsme jezdili po různých farmářských slavnostech, až mi pak Josef jednoho dne nabídl k prodeji kus pozemku u Chodouně s prosbou, abych sem vrátila původní byliny,“ vypráví Helena. Na to s manželem a kamarádkou Milenou Krčálovou, nynější vedoucí výroby, nakonec kývli. Rozhodli se založit Levandulové údolí – místo, kam budou lidé jezdit za produkty z levandule lékařské a za procedurami založenými na tradičním slovanském bylinkářství.
V evropské semenné bance Helena zakoupila semínka a v Německu si nechala u odborníků vypěstovat sazenice. „V roce 2014 jsme sázeli osmicentimetrové rostlinky. Byla to velká investice a velký risk, stálo to ale za to,“ říká a hrdě se dívá do vzrostlého pole. Levanduli následně několik let ručně pleli, stříhali a udržovali bez chemie, aby získali bio certifikaci. To se podařilo v roce 2019. „Jedině ekologicky pěstovaná bylina, která není zatížená pesticidy, mikroplasty a antibiotiky či hormony z půdy, může léčit,“ dodává Helena.
S úctou k přírodě a předkům
Poznávat léčivé bylinky Helenu učily odmalička její babičky. Více do hloubky jim ale porozuměla až ve Venezuele, kam se odstěhovala se svým otcem během studií medicíny. Rok strávila v Amazonii po boku místního šamana, což pro ni byla formující zkušenost. „V džungli jsem nechala své ego, které jsem si budovala během studií medicíny. Pochopila jsem principy holistického přístupu ke zdraví a s pokorou se vrátila k vědomostem našich předků, kteří byli s přírodou propojení daleko víc, než jsme dnes my,“ říká. Propaguje naturopatii, celostní medicínu, která k léčbě využívá pouze přírodní produkty.
Vysokou koncentraci prospěšných látek potvrdily i vědecké studie
Na litr esenciálního oleje se spotřebuje zhruba 400 kilogramů levandule lékařské. Výsledkem je přírodní látka, která má pozitivní účinky na nervovou a trávicí soustavu i imunitu člověka. „Levandule má jedinečnou schopnost, umí obnovovat nervová vlákna, která zajišťují, aby naše buňky mezi sebou správně komunikovaly a všechny tělesné pochody fungovaly tak, jak mají,“ říká Helena. Produkty z chodouňské levandule tak zákazníkům pomáhají se zvládáním stresu, úzkostí, trávením nebo nespavostí. Vhodné jsou ale i při kožních problémech, jako je akné či ekzém, nebo při alopecii či chronických zánětech. Velmi vzácný je pak zastudena lisovaný olej, který se vyrábí přímo na poli a je vhodný k přímé aromaterapii i vnitřnímu užití při autoimunitních onemocněních.
V Levandulovém údolí razíme primárně prevenci. Jde nám o to, aby nás lidé potřebovali co nejméně. Chceme, aby byli zdraví a v případě nemoci věděli, jak si bylinami pomoct,
říká Helena Neumannová.
Na ověřování pozitivních účinků byliny spolupracuje tým Heleny Neumannové s odborníky z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze i s vědci ze Švýcarska a Rakouska. „Zjistili jsme například, že hladina antioxidantů, antidepresiv a flavonoidů, které pomáhají s autoimunitními onemocněními, je u naší levandule až šestinásobně vyšší než u ostatních bio levandulí,“ říká Helena Neumannová. Levandule v Chodouni má ideální podmínky. Roste na miliony let starém vápencovém podloží geoparku Barrandien, a půda tak obsahuje řadu minerálů a dalších přírodních látek. Ty se přirozeně dostávají i do bylin a zvyšují jejich pozitivní účinky na lidské zdraví. „Místní každodenní vítr a mráz v zimním období pak stresuje bylinu, což je pro ni prospěšné, protože pak produkuje větší množství zdravých látek,“ říká Helena.
Bylinné zábaly, napařování a léčba vodou
Zakladatelka Levandulového údolí je v kontaktu i s dalšími producenty bio bylin a takzvaných superplodin v Česku, na Slovensku, Bulharsku i Rakousku. „Jsem hrdá na to, kolik máme u nás rodin, které vrací do naší krajiny život a pečují o půdu bez chemie. Ať už jde o Ošťádalovy a jejich ostropestřec, Hermanovy a jejich rakytník nebo třeba Kirchnerovy a jejich mátu,“ říká. Česko nazývá velkou přírodní klinikou. „V naší malé zemi máme 35 lázeňských měst, nespočet léčivých pramenů i půdu s velkým množstvím minerálů. To je bohatství, kterého bychom si měli vážit,“ dodává.
Přírodní lékárna
Naturopatka Helena Neumannová doporučuje kromě levandule užívat i další byliny, které v Česku rostou. Patří mezi ně například řebříček, černý bez a heřmánek na zlepšení nálady. Kontryhel a kotvičník, jež mají pozitivní vliv na hormonální systém. Dále rakytník pro posílení imunity, ostropestřec na očistu organismu a mátu, která pomáhá se zažíváním. „Nejjednodušší je si z bio certifikovaných bylin a superplodin udělat čaj. Jen si musíte dát pozor, aby nebyl zalitý vroucí vodou, a účinné látky v něm zůstaly. Ideálních je 70 stupňů Celsia,“ radí Helena.
Helena Neumannová plánuje v blízké budoucnosti rozšíření Levandulového údolí. Se svým týmem chtějí otevřít Centrum tradičních evropských bylin. „Budou zde přednášet vědci, lékaři a botanici z celého světa. S pokorou se budeme vracet k bylinným zábalům, napařování a hydroterapii a budeme zpřístupňovat léčivou sílu přírody dalším lidem,“ popisuje. V plánu jsou i další franšízy. První z nich bude otevřena už letos na podzim v Rožnově pod Radhoštěm. „Zakládá ji inženýrka Dagmar Diatková, která má silnou osobní zkušenost s tím, jak levandule pomohla její rodině i přátelům,“ dodává Helena.
Imunita, dlouhověkost a zdraví z čisté přírody Levandulového údolí
Pořiďte si na e-shopu bylinné produkty v BIO kvalitě
Navštivte lázně pro duši, tělo i mysl v Chodouni u Berouna
Zažijte na vlastní kůži sílu přírody, která je podložená vědou