Seznam Talks ve spolupráci s
seznam TALKS

Češi mají tah na branku, proto bodují v nanotechnologiích

Jiří Blatný

Jen těžko bychom dnes hledali odvětví, které prostupuje tolika různými obory: nanotechnologie nacházejí uplatnění ve zdravotnictví, módě i výrobě mikročipů, které pohánějí moderní elektroniku. A stěží lze ukázat na zemi, která je v nich šikovnější než Česko. Podle zakladatele Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiřího Kůse je to proto, že Češi se nezastaví jen u nápadů, ale umí je dotáhnout do konce.

aside

Jiří Kůs. Je spoluzakladatelem firmy Nanospace a předsedou a zakladatelem Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Je to technik s humanitním přesahem. Vystudoval průmyslovou energetiku, později sociologii a psychologii a přes dvacet let působil v oboru průmyslové automatizace.

Nanotechnologie jsou obor, jehož základní stavební jednotku jen okem nezahlédnete. Pracuje totiž s tak malým měřítkem, že v něm přestávají platit běžné fyzikální zákony.

Předpona nano- značí jednu miliardtinu metru. V tak malém měřítku se materiály chovají jinak než ve světě, který jsme zvyklí vídat našima očima. „Uhlík, díky kterému píšeme tužkou, je v běžném stavu relativně křehký. Ale jeho nanopodoba, takzvaný grafen, je pevnější než ocel,“ vysvětluje Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR a spoluzakladatel firmy Nanospace. Grafen má podle něj velký potenciál využití v senzorice nebo výrobě a ukládání elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Češi průkopníky v nanotechnologiích

U zrodu oboru, bez nějž by současný svět stěží mohl fungovat, stáli Češi – vědci z Technické univerzity v Liberci. V roce 2003 jako první na světě přišli na to, jak z nanovláken ve velkém vyrábět nanotkaninu. Technologie umožňující průmyslovou výrobu se jmenuje Nanospider a dnes je v příslušných průmyslech běžným standardem.

V současné době se nanotechnologie podle Jiřího Kůse nejčastěji využívají v elektronice. „Základní stavební jednotka všech mikročipů – tranzistor – je dnes velká jen tři čtyři nanometry,“ říká Kůs. Aby ale člověk dokázal vlastností materiálů v tak malém měřítku využít, musí do takových míst „dohlédnout“. K tomu slouží elektronový mikroskop.

Také v jejich výrobě patří Česko mezi světové lídry. Přibližně třetina všech zařízení, která se po celém světě používají právě pro pozorování materiálů v nanoměřítkách, se produkuje v Česku. Pomyslné centrum elektronové mikroskopie je v Brně, kde sídlí hned tři globální výrobci – Tescan, Thermo Fisher Scientific a Delong Instruments.

„V Česku jsme silní v chemii i strojírenství. To nám dává unikátní výhodu,“

říká Jiří Kůs.

„Elektronové mikroskopy ale neslouží jen k pozorování,“ upozorňuje Kůs. Protože takové přístroje „dohlédnou“ až na atomární úroveň, lze s jejich pomocí pozorované materiály s extrémní přesností upravovat. Proto se používají i pro testování polovodičových čipů – a v Česku své polovodiče podle Kůse zkoušejí ty největší technologické značky světa.

Česko má silné postavení také ve vývoji nanomembrán – tenkých vrstev nanovláken, které umožňují filtraci i tak malých částic, jako jsou například viry. Nebo v aplikaci nanotechnologií v kosmetice, zdravotnictví či módě. „V Česku máme dlouhou tradici technického vzdělávání, jsme silní v chemii i strojírenství. To nám dává unikátní výhodu,“ říká Kůs.

Technologie Nanospider, elektronový mikroskop i nanomembrána ilustrují to, proč je Česko v oboru světovým lídrem. „Často se mluví o Izraeli jako o startupové zemi. Ale tam spousta nápadů zůstává nedokončena. Když něco vymýšlíme my tady v Česku, třeba právě v souvislosti s nanotechnologiemi, hned přemýšlíme, jak to vyrobit a prodat. Takový mindset máme v krvi,“ je přesvědčen Kůs. I díky tomu by nanotechnologie podle něj mohly být tím, co bude Česko ve světě charakterizovat – podobně jako mikročipy definují Tchaj-wan, odkud pochází většina světové produkce polovodičů.

Příkladů, jak Češi dokázali vývoj nanotechnologií přetavit do hotových výrobků, je mnoho. „Jedním z průkopníků na českém trhu je firma FN-Nano. Aplikují nanonátěry, které chrání různé povrchy a díky nanotechnologii mají samočisticí účinky,“ vysvětluje Kůs. Další firmou je pražská společnost IQS nano, která uvedla na trh 3D nanotiskárnu. Ta tiskne s přesností, která se měří v nanometrech, a využití má třeba v bioinženýrství. Součástí Asociace nanotechnologického průmyslu ČR jsou desítky projektů. Patří mezi ně i Kůsova firma Nanospace.

Od lůžkovin pro alergiky po bezvodou kosmetiku

Když Jiří Kůs v roce 2012 Nanospace zakládal, šlo původně o čistě obchodní projekt – e-shop sdružující české produkty s využitím nanotechnologií. Pak si ale všiml mezery na trhu: „Nikdo nenabízel protiroztočové lůžkoviny s nanomembránou pro alergiky,“ říká. Firma tak postupně zvládla celý řetězec – od vývoje přes výrobu až po prodej takových produktů.

Zlom nastal během pandemie covidu. Nanospace byl první český e-shop, který nabízel roušky s nanovlákennou membránou, která chránila před pronikáním virů. Prudký nárůst poptávky, který v Nanospace během pandemie zvládli odbavit, se výrazně propsal do tržeb firmy. Zatímco před covidem to byla firma s obratem kolem čtyř milionů korun, během covidu se číslo vyšplhalo přes sto milionů.

Dnes má firma výrazně širší záběr. Nabízí například oblečení s nanočásticemi stříbra, které působí proti bakteriím, nebo čisticí prostředky pro domácnosti. Posledním přírůstkem v sortimentu je podle Kůse bezvodá kosmetika: „Máme například sadu, která se hodí na cesty. Je v ní šampon v prášku, zubní pasta, ústní voda i mýdlo v tabletách,“ vyjmenovává Kůs. Rozsáhlý je dnes už také trh, na kterém jeho Nanospace působí. Kromě Česka a Slovenska to je třeba Španělsko, Itálie, Velká Británie nebo pobaltské státy.

S bezvodou kosmetikou chce Nanospace prorazit i za oceánem. Své produkty už nějakou dobu nabízí prostřednictvím amerického online tržiště Amazon a má také vlastní zahraniční e-shop. Letos chce Kůs založit americkou dceřinou společnost a postupně rozjet přímý prodej včetně vlastního skladu přímo ve Spojených státech.

Roadshow pro #silnější budoucnost

    Česká spořitelna přichystala na oslavu svých 200. narozenin roadshow do #silnější budoucnosti. Výstava o českých inovacích představí vědecko-technické obory i projekty, ve kterých jsou Češi světovými lídry. Jedním z nich jsou i nanotechnologie. Připravte se na příběhy, které dokazují, že je Česko nejen zemí tradic, ale také inovací.